10’u tutuklu 22 kadının yargılandığı dava başlıyor

 Ankara merkezli yürüten soruşturma kapsamında yargılanan TJA aktivistlerinin de aralarında olduğu 10’u tutuklu 22 kadının ilk duruşması, 7-9 Kasım’da görülmeye başlanacak. 

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistlerine yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan 22 kadının duruşması 7-9 Kasım’da Ankara’da görülecek.
Soruşturma kapsamında 29 Kasım 2022’de Ankara, Mûş, Mêrdîn, İstanbul, Amed, Adana, Sêrt, Wan, Agirî, İzmir, Riha, Mersin, Dîlok ve Şirnex’te 57 adrese yapılan baskınlarda 22 kadın gözaltına alındı. 3 Aralık 2022’de ise “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla 22 kadından 10’u tutuklanırken, 12 kadın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 22 kadın hakkında 935 yıla varan hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede, Kobanê Davası ve Sağlık Emekçileri Sendikası davasına konulan gizli tanık beyanları yer aldı. Kadınların 25 Kasım ve 8 Mart etkinliklerine katılması da suç sayıldı.
İddianameyi değerlendiren Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi, yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Amed’e gönderdi. Amed’teki ilgili mahkeme de dosyaya dair tüm işlemlerin Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gerçekleştirilmesini gerekçe göstererek yetkisizlik kararı verdi. Söz konusu duruma dair Uyuşmazlık Mahkemesi adına karar veren Yargıtay, Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisizlik kararını oy birliğiyle kaldırdı.
Soruşturma kapsamında tutuklanan Aysel Ceylan, Bedia Akkaya, Hülya Kınağu, Gülistan Dehşet, Amine Demir Çoban, Mekiye Ormancı, Figen Aras Kaplan, Figen Ekti, Didar Çeşme ve Hatice Güngör Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.
Sendikalı kadınlar, 7 Kasım’da görülecek dava öncesi dayanışma çağrısında bulundu.
‘ÖTEKİLERİN SESİ OLDUĞUMUZ İÇİN HEDEFİZ’
Amed Mali Müşavirler Odası üyesi Sema Koç, toplumun özgürleşmesi için mücadele eden kadınların hedef alındığını belirtti. Koç, “Daha çok ötekilerin sesi oluyoruz. Demokratik bir ulusun inşası için daha çok mücadele ediyoruz. Dolayısıyla kadınlar elbette ki ilk hedef haline geliyor. Bu dosyada da birçok kadın arkadaşımız tutuklu ve bilinmeyen birinin ifadesi üzerine tutuklu. Neredeyse 4 ay dosya ile ilgili hiçbir bilgi alınamadı. İddianame dosyası açılmadı, iddianamesi belli değildi. Türkiye artık birçok hukuki durumun aşıldığı ülke haline geldi. Bütün kadınların en azından hukukun hala devrede olduğunun ispatı açısından derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bütün kadın kurumlarını da mahkemeye katılmaya çağırıyoruz” dedi.
‘İKTİDAR KADINLARDAN KORKUYOR’
İktidarın kadınlardan korktuğunu söyleyen oda üyesi Songül İpek de kadınların tüm bakılara rağmen varlık savaşı verdiğini söyledi. İpek, “Dört duvar arasına alınmakla fikirler hapsedilemez. Her şekilde var olmaya devam edecekler. Zulüm devam etse bile, iktidar bu şekilde kendini var etmeye çalışsa bile üstesinden hep gelindi, hep gelinecek. Kesinlikle arkadaşlarımızın serbest bırakılacağına inanıyorum, olmasa bile bugünlerin üstesinden direnişle, destekle, emekle gelinecek” şeklinde konuştu.
‘SERBEST BIRAKILSINLAR’
Oda yöneticileri Amine Demir’in de tutuklu olduğunu hatırlatan Figen Mamedoğlu Alp, “Gizli tanık beyanlarıyla nedeni belli olmayan süreçlerle hala tutuluyorlar.  7 Kasım’da mahkemeleri var, biran önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Tüm dünyada kadınları güçsüz olarak görüyorlar ama tam tersi kadınlar onlardan daha güçlüdür” diye belirtti.
MA / Eylem Akdağ – Bazid Evren