33 kadın tutsağa hücre cezası

 Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 33 tutsağa, yazdıkları notlar, yazılar ve dilekçeler nedeniyle hücre cezası verildi.  

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 26 Ocak 2024 tarihinde kadın tutsakların kaldığı 2 koğuşa arama adı altında baskın düzenlendi. Yapılan aramalarda tutsakların yazılarına ve dilekçelerine el konuldu. Cezaevi idaresi koğuşta bulunan söz konusu eşyaların ortak alanda bulunduğunu iddia ederek, tutsaklar arasında ayrım yapmaksızın 33 kadın tutsağa “örgütün eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapmak veya yaptırmak” iddiasıyla, tutsaklara ayrı ayrı 11 gün ile 13 gün arasında hücreye konulma cezası verdi. 

 

Bazı tutsaklar, cezaevi idaresine bulunan eşyaların kendilerine ait olduğuna dair dilekçeler verdi. Ancak idare, koğuşta bulunan dilekçe ve notların tüm tutsakların olduğunu öne sürerek, cezaların toptan verilmesi gerektiğini iddia etti. Bunun üzerine Bakırköy 4’üncü İnfaz Hakimliği her bir kadın tutsak için “örgütün eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapmak veya yaptırmak” suçu iddiasıyla idarenin verdiği 11 gün ila 13 gün arasında hücreye konulma cezasını onadı.

 

Tutsak kadınlar hakimlik kararını üst mahkeme olan Bakırköy 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıyarak karara karşı itirazda bulundu. Ancak üst mahkeme de hakimliğin verdiği cezayı onadı. 

 

/Mezopotamya Ajansı/