ABD’den Armita açıklaması: İran’ın halkına uyguladığı devlet şiddeti dehşet vericidir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, X platformunda paylaştığı mesajda, “Armita Geravand’ın toplum içinde başörtüsü takmadığı için İran’ın ahlak polisi tarafından dövülmesinin ardından hayatını kaybettiğini öğrenmek beni derinden üzdü. İran’ın kendi halkına karşı uyguladığı devlet destekli şiddet dehşet vericidir ve rejimin kırılganlığını göstermektedir.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, İran’ın başkenti Tahran’daki metro istasyonunda, başörtüsünü islami kurallara göre takmadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından darp edilerek  hayatını kaybeden 16 yaşındaki Kürt kızı Armita Geravand için üzüntü duyduğunu bildirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, X platformunda paylaştığı mesajda, “Armita Geravand’ın toplum içinde başörtüsü takmadığı için İran’ın ahlak polisi tarafından dövülmesinin ardından hayatını kaybettiğini öğrenmek beni derinden üzdü. İran’ın kendi halkına karşı uyguladığı devlet destekli şiddet dehşet vericidir ve rejimin kırılganlığını göstermektedir. ABD, kadınların ve kız çocuklarının hakları için baskı yapmaya devam edecek ve İran halkının insan hakları ihlallerinden İran’ın sorumlu tutulması için uluslararası toplumla birlikte çalışacak” ifadelerini kullandı.

 

/nûpel/