Amerika’da büyük haber kuruluşları artık kadınların yönetiminde

ABD medyasında son yıllarda yükselen yeni bir trend var: Bugün ABD’nin en büyük televizyon kanallarının yönetim kurulu başkanları ve gazetelerin yayın yönetmenleri kadın.

CNN International’ın CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Chris Licht’in görevi bırakmasının ardından selefi belirlenene dek CNN’i; icradan sorumlu başkan yardımcıları Amy Entelis, Virginia Moseley ve Eric Sherling yönetecek.

Bu arada Washington Post’un imtiyaz sahibi Fred Ryan da 9 yıl sonra bu görevden ayrıldı. Gazetenin sahibi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçici CEO olarak Patty Stonesifer’ı görevlendirdi. Stonesifer geçmişte Microsoft ve Gates Vakfı’nın üst yöneticiliğini yapmıştı.

Üst düzey yönetiminin çoğunluğunda kadınların yer aldığı CNN ve Washington Post, ABD medyasında son yıllarda güçlenen trendi yansıtıyor.

Bugün ABD’nin en büyük televizyon kanallarının yönetim kurulu başkanları kadın: Kimberly Godwin (ABC News), Rashida Jones (MSNBC), Rebecca Blumenstein (NBC News), Wendy McMahon (CBS News) ve Suzanne Scott (Fox News)

ABD’nin en büyük gazetelerinde de benzer bir durum var. Washington Post, 144 yıllık tarihinde bir ilke imza atarak Associated Press (AP) Başkan Yardımcısı Sally Buzbee’i genel yayın yönetmeni olarak transfer etmişti.

McClatchy’i (Robyn Tomlin), Wall Street Journal’ı (Emma Tucker) ve Fortune (Alyson Shontell) gibi birçok tanınmış dergiyi de kadınlar yönetiyor.

ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Finlandiya, haber kuruluşlarındaki kadın yönetici sayısında küresel ortalamanın üzerinde yer alıyor.

Reuters’a 170 yıl sonra ilk kez bir kadının genel yayın yönetmeni (Alessandra Galloni) olarak atanmış, Finlandiya’nın en büyük gazetesi Helsingin Sanomat’ın genel yayın yönetmenliğine de martta Erja Yläjärvi getirilmişti.

Medya yönetiminde cinsiyet eşitliğinde Türkiye son sıralarda

Ancak dünya genelinde bu alandaki cinsiyet eşitsizliği sürüyor. Oxford Üniversitesi’nin martta yayımladığı bir araştırmaya göre 12 ülkenin önde gelen haber kuruluşlarının sadece %22’sini kadınlar yönetiyor. Oysa bu kuruluşlarda kadın çalışan oranı %40.

Türkiye ise, medya yönetiminde kadın temsilinde %11’lik oranla Brezilya, Japonya ve Meksika’nın ardından dünyada son sıralarda yer alıyor.

 

/Kaynak: Journo/