Aynur Doğan’a WOMEX 2021 Sanatçı Ödülü

Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 sanatçı ödülünü,  sanatçı Aynur Doğan’a verdi. Womex, Doğan’ın “Kürt ve Alevi müziğine yaptığı katının yanı sıra siyasi baskı karşısında sanatıyla gösterdiği sağlam duruş” nedeniyle layık gördüğünü açıkladı.

Bu ödül, Kürt ve Alevi kültürünün korunması ve yenilenmesi için gösterdiği uzun soluklu adanmışlık, politik baskılar karşısında en yüksek sanatsal bütünlüğü göstermiş olması ve kendilerini susturmaya çalışanlara karşı şarkı söyleyen herkese bir model olduğundan dolayı Aynur Doğan’ın.”

Müzik alanında dünyanın en büyük uluslararası fuarı olan ve 1994’ten bu yana faaliyetlerini genişleterek sürdüren WOMEX, 2021 Sanatçı Ödülü’nü Aynur Doğan’ın kazandığını bu sözlerle duyurdu. 1999 itibariyle dağıtılmaya başlayan bu ödüle layık görülmüş müzisyenler arasında Hugh Masekela, Nusrat Fateh Ali Khan, Oumou Sangaré ve Kronos Quartet gibileri var. 2020 ödülü de Macar müzisyen Mónika Lakatos’a verilmişti.

Aynur Şubat 2020’de Hedûr – Solace of Time isimli albümünü yayımlamıştı. “Hedûr” kelimesi, Türkçede zamanın tesellisi anlamına geliyor. Geleneksel Kürt müziğini çağdaş batı müziğiyle buluşturan albüm, Aynur için pek çok ilki barındırıyordu. Besteci, aranjör ve prodüktör koltuğunda oturduğu ilk albüm, 8 parçadan oluşan Hedûr. Alman caz piyanisti Franz Von Chossy, parçaların hayat bulmasında katkısı olan müzisyenlerden biri. Albümde Aynur’un bestelerinin yanı sıra PEN Kürt edebiyat kulübünün kurucusu Hüseyin Erdem’in arşivinden çıkan geleneksel şarkılar da var.

WOMEX tarafından onurlandırılan Aynur, sosyal medya hesaplarından şu sözleri paylaştı:

“Müzik yolculuğumun en önemli basamaklarından biri yine 2006’da WOMEX ile başlamıştı. Dünya müziğinin kalbinin attığı en büyük uluslararası müzik fuarı olan WOMEX 2021 yılı sanatçı ödülüne beni layık görmüş, onur duydum! Mutluluğumu sizinle paylaşmak istedim.”

/eak/