Aysel Tuğluk cezaevinden çıktı

andıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Aysel Tuğluk hakkında tahliye kararı verildi. Karar ardından Tuğluk cezaevinden çıktı. 

Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan demans hastası Kürt kadın siyasetçi Aysel Tuğluk, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” yönünde raporu ardından tahliye kararı verildi. ATK tarafından raporun açıklanmasının ardından avukatlar, daha önce Kocaeli İnfaz Savcılığı’na infazın durdurulması talebini yineleyen bir dilekçe daha sundu. İnfaz savcılığına yapılan başvuru kararının cezaevine gönderilmesinin ardından Tuğluk, cezaevinden tahliye edildi. Kararla birlikte dün geceden bu yana Tuğluk’un ailesi ve avukatlarının aralarında olduğu çok sayıda kişi cezaevi önünde bekleyişe geçti. Tuğluk’u cezaevi kapısında, ailesi, avukatları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, eski milletvekili Bucu Çelik, Kocaeli il ve Gebze ilçe yönetimi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (MA-TUHAYDER), HDP Parti Meclis (PM) üyeleri ile çok sayıda kişi alkış, zılgıtlar ve çiçekler ile Tuğluk’u karşıladı.

Tuğluk’un cezaevi çıkışında tutuklular sık sık, “Jin, Jiyan, Azadi” sloganı attı.

Tuğluk, tahliyesinin ardından tedavisinin yapılması için İstanbul’a götürüldü.

‘TÜM HASTA TUTUKLULAR ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞSUN’

Tuğluk’un  tahliyesinden sonra cezaevi önünde açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay “Aysel Tuğluk vekilimizin sağlığına kavuşması için bir imkan tanınmış oldu.  Tuğluk zaten hiçbir zaman cezaevinde olmamalıydı. Bir Kürt kadın siyasetçi olarak tutsaktı, rehindi ve iki yıla yakın bir süredir de demans hastalığı teşhisi konulduğu halde zindanda tutuluyordu. Çok geç kalınmış bir karar. Ama sonuç olarak böyle bir kararın verilmiş olmasından dolayı çok mutluyuz. Bütün hasta tutsakların özgürleşmesini istiyoruz. Jin Jîyan Azadî” dedi.

‘AYSEL’ İN TAHLİYESİNE MUTLUYUZ’

Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de,” Aysel’in tahliyesine çok mutluyuz ama Şebnem hocanın tutuklanmasına da üzgünüz. Biz biliyoruz ki bu ülkede gerçek anlamda bir yargı yok. Bağımsız ve tarafsız bir yargı yok, talimatlı yargı var. Nasıl Aysel talimatlı yargı ile tutuklandıysa aynısı bugün Şebnem Korur Fincancı için geçerli. Yine talimat iktidardan geldi. İktidar kendi çıkarları, koltuğu, geleceği için toplumsal muhalefeti susturmaya çalışıyor. Bunun bir aracı olarak Şebnem hocaya da bugün tutuklama kararı verildi. Ama biz bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Hiçbir geçerliliği olmadığını, ortada suç diye nitelendirilecek hiçbir şey olmadığını çok açık ifade ediyoruz. Şebnem hocanın yanındayız. Tüm siyasi görüşleri nedeniyle toplumsal muhalefetin içinde yer aldığı, mücadele ettiği için tutuklanan arkadaşlarımızın yanındayız. Elbet onları da bir gün bu cezaevinden alacağız, tüm arkadaşlarımız özgürleşecek” ifadelerini kullandı.

/MA/