Barbie Tasarım Başkanı Culmone: Bebeklerimiz farklı etnik kökenlere sahip; çeşitliliği savunuyoruz

Dünyanın en ünlü oyuncak bebeği Barbie 62 yaşına basarken, bu başarının arkasındaki Barbie ve Fashion Bebekleri’nin Tasarım Başkanı Kim Culmone euronews’un sorunlarını yanıtlıyor.

Jane Witherspoon, Euronews:

Kim, Dubai’ye hoş geldiniz. “Arap Moda Konseyi” tarafından bu gece verilen ‘Moda İkonu Ödülü’nü almak için buradasınız. Barbie bebekleri nasıl böyle bir moda ikonu olmayı başardı?

Kim Culmone, Mattel yönetici:

Barbie her zaman moda ve pop kültürünün merkezinde yer almıştır. Çevremizde olup bitenlerin bir yansıması. Barbie, moda sektörü dahil, dünyada olup bitenlerin kalbinde kalmayı başardı, aslında bu Barbie evriminin anahtarı ve başarısı.

Kim Culmone’nin ‘Moda İkonu Ödülü’ konuşması:

“Barbie Global Ekibi adına Arap Moda Konseyi’ne teşekkür etmek istiyorum. Bu büyük bir onur. Bu akşam, böylesine etkileyici yeteneklerin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz. 60 yılı aşkın bir süredir devam eden bu markanın sürdürülebilirliği, kültür ile bağlantı kurma, moda ve güzellik endüstrisi ile anlamlı ve kalıcı ilişkiler geliştirme yeteneğimizden kaynaklanıyor.”

Jane Witherspoon:

Bu geceki ödül töreninin yanı sıra, Barbie’nin büyük bir koleksiyona ilham verdiği ve Jeremy Scott’un sunduğu Moschino defilesi olacak. Bu defileden ne beklemeliyiz?

Kim Culmone:

Şaşırmaya hazır olun. İnanılmaz, ama gerçekten inanılmaz bir koleksiyon. İlk kez sunulduğunda Jeremy ve ekibiyle Milano’da olmaktan şanslıydım. Jeremy, Barbie’nin 50. yıldönümünden beri bu markayla çok uzun bir süredir çalışıyor ve aslında Barbie ona her zaman ilham kaynağı oldu, kendisi de bizim için çok değerli biri.

Jane Witherspoon:

Bu yıl Barbie’nin 62 yaşında olduğuna inanamıyorum.

Kim Culmone:

Evet çok uzun bir yoldan geldi. Dediğim gibi, sürdürülebilirliğin anahtarı evrim, sürekli değişim ve dünyada olan her şeyin merkezinde olduğumuzdan emin olmak.

‘Barbie, çocukların empati ve sosyalleşme becerilerini geliştiriyor’

Jane Witherspoon:

Barbie oyuncaklarıyla genç kızların nasıl güçlendirilebileceği konusunda sinirbilimcilerle ortaklaşa bazı araştırmalar yürüttünüz. Bize bu konuda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Kim Culmone:

Evet. İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nde bir araştırma yapıldı, aslında daha önce de bebeklerle oynamanın çocukların gelişimine yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak şimdi, oyuncak bebeklerin, ister grup oyunu, ister bireysel oyun olsun, cinsiyetten bağımsız olarak empati ve sosyalleşme becerilerinin geliştirilmesine gerçekten yardımcı olduğunu gösteren verilerimiz var. Çocuklar Barbie gibi bebeklerle oynamaktan faydalanıyor.

‘Barbie bugün dünyadaki en çeşitli oyuncak bebek serisine sahip’

Jane Witherspoon:

Barbie’nin genç kızlara gerçekçi olmayan vücut tiplerini tanıtma alışkanlığı var. Son yıllarda bu konuda değişikler oldu mu?

Kim Culmone:

Marka için, oyuncak bebeğin kendisi de dahil olmak üzere, çocukların çevrelerinde gördükleri dünyayı yansıtması çok önemlidir. Bu yüzden Barbie’nin evrimi üzerinde çok zaman harcadık. Barbie bugün dünyadaki en çeşitli oyuncak bebek serisine sahip, bu alanda ciddi gelişmeler kaydettik.

‘Artık tekerlekli sandalyede veya protezi olan Barbie’ler var’

Jane Witherspoon:

Bu bebekler geliştirilirken, içinde yaşadığımız dünya ve çocukların etrafında olanlar hakkında gerçekçi olması önemli mi?

Kim Culmone:

Evet, bu oyuncakları geliştirdiğimizde etrafımızdaki dünyayı düşünmek çok önemli. İnsanların ve çocukların kendilerini medyada ve oyuncaklar gibi kültürel ürünlerde kendilerinin temsil edildiğini görmeleri çok önemlidir. Bu yüzden artık Barbie dünyadaki tüm etnik kökenlere sahip. Sürekli kullandığımız 7’den fazla vücut tipimiz var. Tekerlekli sandalyede, veya protezi olan, hatta vitiligolu köpeği olan Barbie’lerimiz var. O kadar çok farklı oyuncak bebek var ki artık her çocuk bu oyuncak ile kendini görebilir.

Barbie’nin, genç kızlara ilham veren 200’den fazla mesleği var

Jane Witherspoon:

Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı ile bir işbirliği yaptınız. Bundan bahsedebilir misiniz?

Kim Culmone:

Evet kesinlikle. Barbie modanın da ötesinde. Barbie ayrıca iki yüzün üzerinde kariyere sahip. Ve bizim için en önemlisi, kadınların yeterince temsil edilmediği Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında çalışan oyuncakların olması. Amaç, çocuklara, kadınların da iş, sanat ve kültürün her alanında başarılı olduğunu göstermek. Bu nedenle kurduğumuz ortaklıklar ve yarattığımız oyuncak bebeklerle gurur duyuyoruz.

euronews
Astronot Barbie bebekeuronews

Jane Witherspoon:

Küresel bir marka kampanyası için sizin için önemli olan nedir?

Kim Culmone:

Biz küresel bir markayız, ancak yerel koşullara uyum sağlayabilmek de önemli. Bu benim Dubai’deki ilk ziyaretim ve Orta Doğu’da Barbie için pek çok fırsat görüyorlar. Dolayısıyla global bir marka olmamıza rağmen, dünyanın belirli bölgelerindeki insanlarla uyumlu ve oranın gerçeğini yansıtan ürünler ve çizgiler geliştirebilmek bizim için çok önemli.

Jane Witherspoon:

Sanırım ziyaret ettiğiniz her yerden biraz ilham almanız gerekiyor. Peki ilk kez ziyaret ettiğiniz Orta Doğu bölgesinden ne öğrendiniz?

Kim Culmone:

Aynen, gittiğimiz her yerden ilham alıyoruz. Dubai’ye geldiğimden beri sahip olduğum en büyük izlenimin, inanılmaz misafirperverlik olduğunu söyleyebilirim. Herkes çok nazikti ve şu ana kadar benim için harika bir gezi oldu.

Jane Witherspoon:

Tekstil sektöründe başlayıp daha sonra Amerikan şirketine geçtiniz? Yani her iki tarafta da deneyim sahibi oldunuz. Peki özellikle iş hayatına atılmak isteyen kadınlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

‘İş dünyasında başaran kadınların diğer kadınlara yardımcısı olması gerekiyor’

Kim Culmone:

Biliyor musunuz, iş dünyasına atılmaktan hiç çekinmeyin! Barbie gibi sınırsız bir potansiyele sahipsiniz. Aslında iş hayatına atılmış kadınlara söyleyeceğim şey, diğer kadınların ilerlemesine yardımcı olmalarıdır. Kariyerimde belli bir başarıya ulaştım ve gelecek nesil kadın liderlere ilham vermek benim için önemli.

‘Tüketicilerin olduğu her yerde olmalıyız’

Jane Witherspoon:

Son birkaç yılda endüstrinin dönüşümünü açıkça gördünüz, fakat sosyal medyanın hayatımızdaki etkisi daha büyük. Peki sosyal medya sizin sektörü nasıl etkiledi?

Kim Culmone:

Evet, sektörümüzü çok etkiliyor. Barbie, sosyal medyada ve aynı zamanda çocuklar için içerik sağladığımız YouTube’da harika bir varlığa sahip. Tüketicilerin olduğu her yerde olmalıyız.

Jane Witherspoon:

Bir ürün geliştirmek için gereken araştırma ve geliştirme çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Kim Culmone:

Harika bir tüketici ekibimiz var. Çocuklar ve ailelerin fikirlerini almadan işimizi yapamazdık. Tasarım ekibim, çocuklarla her zamankinden daha fazla zaman geçiriyor. Şimdi her iki haftada bir, çocukların bir araya geldiği, ürünlerimize tepki verdiği gruplarımız var. Yani bebeklerimizi çocuklarla birlikte geliştirdik.

Jane Witherspoon:

Sizin için kariyerinizin en büyük zorluğu neydi?

Kim Culmone:

Biliyorsunuz, muhtemelen kendime olan güvenim, kariyerimdeki en büyük zorluğum oldu. Sahip olduğum vizyonlara inanmak için çok çalışmak gerekti.

Jane Witherspoon:

Bu gerçekten enteresan, çünkü amacı genç kızları güçlendirmek olan bir marka yarattınız.

Kim Culmone:

Bazen başkalarını güçlendirmek daha kolaydır. Bu yüzden Barbie’nin kendi sınırsız potansiyelim hakkındaki mesajlarını dinlemem gerektiğini düşünüyorum.

Jane Witherspoon:

En sevdiğiniz marka kampanyası hangisiydi?

Kim Culmone:

Oh, bu gerçekten çok zor. İnsanların bana en sevdiğim oyuncak bebeği sorması gibi. Ama..

Jane Witherspoon: En sevdiğin çocuğu seçmek gibi mi?

Kim Culmone:

Evet, aynen. Biliyor musun, dürüst olmak gerekirse, en sevdiğim şey Barbie’nin “dünyada ne istersen olabilirsin” şeklindeki temel mesajı.

Jane Witherspoon:

Sosyal medyadan ve YouTube’dan bahsettiniz, gelecek oyuncak bebekler var. Ama gelecek büyük bir film var sanırım?

Kim Culmone: Evet

Jane Witherspoon: Bize bununla ilgili bir şey söyleyebilir misiniz?

Kim Culmone:

Şu anda ön prodüksiyon aşamasındayız. 2022’de çekime geçmeyi planlıyoruz ve umarım 2023’te vizyona girmeyi umuyoruz.

Jane Witherspoon:Yakın gelecekte Barbie’yi neler bekliyor?

Kim Culmone:

Bugüne kadar yaptığımız şeyleri yapmaya devam edeceğiz. Piyasadaki en çeşitli oyuncak bebek serisi olduğumuz için gurur duyuyorum ve aynı zamanda Barbie’nin erişimini oyuncak reyonunun ötesine taşımaya devam etmekten gurur duyuyorum.

Jane Witherspoon:

Kim Culmone, bize katıldığınız için çok teşekkür ederim ve Arap Moda Konseyi ödülünüz için tekrar tebrikler.