Barış Annesi Xemê Akdoğan yaşamını yitirdi

 Ömrü mücadeleyle geçen Barış Annesi Xemê Akdoğan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 
Van Barış Anneleri Meclis üyesi 85 yaşındaki Xemê Akdoğan 15 gündür tedavi gördüğü Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Servisi’nde bu sabah yaşamını yitirdi. Akdoğan’ın sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine dün yoğun bakımdan normal servise alındı. Ancak Akdoğan bu sabah saat 04.00’da kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
Akdoğan’ın cenazesi dini vecibeleri yerine getirildikten sonra Karşıyaka Mahalle Mezarlığı’na defnedildi. Akdoğan’ın taziyesi Xaçort Mahallesi Sürmeli Sokak Merinos Cami’nde kabul ediliyor.
İKİ KEZ YERİNDEN EDİLDİ
Xemê Akdoğan (85) baskılar nedeniyle Şırnak’ın Elkê (Beytüşebap) ilçesine bağlı Pîrosa (Bölecek) köyünden 1985 yılında Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Dotka köyüne göç etti. Baskıların sürmesi üzerine Akdoğan, bu kez 1997 yılında Wan’ın Rêya Armuşê (İpekyolu) ilçesine bağlı Xaçort (Hacibekir) Mahallesi’ne göç etti.
Van Barış Annesi Meclisi’nde mücadelesini sürdüren Akdoğan’ın birçok çocuğu ve torunu Kürt özgürlük mücadelesinde yer aldı.
Kimlik mücadelesi veren kadınlardan biri olan Akdoğan, gözaltına alındı, birçok kez darp edildi ve işkenceye maruz kaldı. Akdoğan, 8 Mart ve Newroz gibi toplumsal buluşmalarda hep en önde idi.

 

/Mezopotamya Ajansı/