Batman’da ‘Özgür Kadın, Özgür Sanat’ şiarlı kadın festivali düzenlenecek

 Sanatça Organizasyon, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Batman’da “Jina Azad Hunera Azad/Özgür Kadın Özgür Sanat” şiarıyla Kadın Kültür ve Sanat Festivali düzenleyecek.

 

Festival 21-22 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Festivalin ilk gününde; Petrol İş Êlih Şubesi’nde ressam Ruken Ekinci’nin sergisi olacak. Sonrasında BATSO’da Devrim Demir ve Saliha Ayata’nın katılımı ile panel ve Yıkılacak Duvarlar adlı filmin gösterimi yapılacak. Akşam saatlerinde Elegance Düğün Salonu’nda yöresel kıyafetlerin sergileneceği bir gösteri yapılarak, Jin MA ve Eylem Aktaş konser verecek.  

 FESTİVALİN İKİNCİ GÜNÜ  

Festivalin ikinci gününde ise; Gerok MA, Petrolkent mahallesinde çocuklarla bir araya gelecek. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan ve Destar Eş Genel Yayın Yönetmeni Jin Aryen’in katılımıyla panel düzenlenecek. Yine dengbêjler Hediye, Mukaddes, Evîn Sîndî ve Perîxan’ın katılımıyla Dengbêj Divanı kurulacak. Festivalde ayrıca Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularının oynadığı “Mirina Jeanne d’Arcê Ya Din/Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü” oyunu Yeni Sahne’de sahnelenecek. 

 FESTİVALE ÇAĞRI

Tüm kesimleri festivale çağıran sanatçı Sevda Adırbeli, asimilasyon politikalarına karşı alternatif sanat anlayışıyla kadın festivali düzenleyeceklerini söyledi. Kayyımların düzenlediği organizasyonlarda Kürt’e dair bir şey olmadığını söyleyen Adırbeli, “Çünkü tek amaçları var o da asimilasyon. Asimilasyona karşı kent halkı ile bir araya geleceğiz” dedi. 

 Kürt kültürü, sanatı ve diline büyük bir saldırı olduğuna dikkati çeken Adırbeli, şunları söyledi: “Amacımız asimilasyon politikalarını boşa çıkarmak ve kültürümüzü yaşatmak. Bunun için bir araya geliyoruz. Batmanlılar diline, kültürüne ve sanatına sahip çıkan bir kenttir. Burada düzenlenecek festival ile bu daha da güçlenecek. Çocukların kültürü ve dili ile büyümesi geleceğimiz için çok önemli. Bu bilinçle herkesin festivale katılması gerekir. Kadın öncülüğünde gerçekleşen bu festivale herkesi davet ediyoruz.”

 

/Mezopotamya Ajansı/