Diyarbakır’da yapılan gözaltılara karşı kadınlar sokakta: Kadınlar yılmayacak, mücadele sürecek

Çeşitli kentlerde kadınlar, haklarını aramak için mücadele eden kadınlara yapılan gözaltılara karşı basın açıklamaları düzenliyorlar ve gözaltıların serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, görevden alınan Sur Belediye Eş Başkanı Filiz Buluttekin ve sendikacıların bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Çeşitli kentlerde kadınlar, haklarını aramak için mücadele eden kadınlara yapılan gözaltılara karşı basın açıklamaları düzenliyorlar ve gözaltıların serbest bırakılmasını talep ediyorlar.

Dicle Amed Kadın Platformu ve Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı bileşenleri Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklaması ile Diyarbakır’da bu sabah gözaltına alınan kadınların serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamaya çok sayıda kadın ve kitle örgütü temsilcisi katıldı. Açıklamayı okuyan Özgür Hukukçular Derneği Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Özüm Vurgun, kadınların geçmişte de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü başta olmak üzere katılmış oldukları barışçıl eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek gözaltına aldığına dikkat çekerek, “Yargı taciziyle Kürt kadınlara yönelik yapılan bu saldırıların amacı kadınları susturmak, özgürlük, adalet ve barış taleplerini kriminalize etmektir. Bu saldırıların bir devamı olarak güne 24 kadının gözaltına alınması ile uyandık. Bugün 16 Mart 2022 sabah saatlerinde gerçekleştirilen hukuka aykırı ev aramaları esnasında kadınların yakınlarına haber verme ve avukata erişim hakkı ihlal edilmiştir. Gözaltı esnasında kadınların işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir. hemen akabininde 24 saatlik getirilen avukat görüş yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı ihlalidir” dedi.

Gözaltı zamanlamasının 8 Mart sonrasına denk getirilmesinin tesadüf olmadığını belirten Vurgun, “Dün olduğu gibi bugün de hedefinde olduğumuz bu yargı şiddeti bizi yıldırmaz, bizi tüketmez, bizi azaltmaz! Bizim kadın özgürlük mücadelesine ve barışa olan inancımızı güçlendirir. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadele edenleri değil, kadınları her gün öldüren, şiddet uygulayan, homofobi ve trasfobi uygulayan, nefret ve ayrımcılık suçu işleyen, taciz eden, tecavüz eden, failleri yargılayın! Kadınlara değil faillere barikat olun” diye konuştu. Ardından söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise Diyarbakırlı kadınları Newroza çağırarak, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

VAN KADIN PLATFORMU: AMAÇ KORKU ATMOSFERİ YARATMAK

Van Kadın Platformunun, Van Barosu Konferans Salonunda yaptığı açıklamaya çok sayıda kadın katıldı.

Platform adına açıklamayı yapan Star Kadın Derneği Başkanı Dilan Kunt, dosyada “kısıtlılık kararı” olduğu gerekçesiyle avukatlara bilgi verilmediğini belirterek, “Kadınlar her gün evde, işte, okulda, sokakta erkek-erkek devlet şiddetine maruz kalırken, şiddet tehdidi altında yaşamlarını sürdürürken, siyasal iktidar kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadın kazanımlarını geliştirmek yerine, yaşananlara karşı mücadele yürüten kadınlara yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalarla şiddeti kalıcı hale getirmektedir. İktidarın tekçi, gerici ve cinsiyetçi politikalarına karşı gelen, kabul etmeyen, muhalif olan ve bunun için alanlara çıkan kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklama şiddetini de eklemektedir” diye belirtti.

ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE

Gözaltına alınanların tamamının adresleri belli olup çağrılma durumunda ifade verecek kişiler olduğunu ifade eden Kunt, iktidarın gözaltı ve tutuklamalarla muhalif kesimleri sindirmeyi ve korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bunu uygulamadığının altını çizdi. Kunt, “Kazanacağımızın bilincindeyiz. Eril zihniyetin üzerimizde kurduğu sistematik tahakkümü kırmanın tek yolunun yine sürekli ve örgütlü kadın mücadelesini yükseltmekten geçmekte olduğunu biliyoruz. Bu mücadeleyi yürütürken karşımıza her türden engellemeler çıkacağının da farkındayız. Ne kadar şiddet, o kadar isyan! Ne kadar cinayet, o kadar yeniden doğum” ifadelerini kullandı. Heykelli Park’ta bir araya gelen kadınlar, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Basın metnini Pelin Songül Çiçek okudu.

İktidarın kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadın kazanımlarını geliştirmek yerine bu talepler için mücadele eden kadınlara baskı ile karşılık verdiğini dile getiren Çiçek, iktidarın tekçi, gerici ve cinsiyetçi politikalarına karşı alanlara çıkan kadınlara yönelik operasyonun kadına yönelik şiddetin münferit değil, politik olduğunun da kanıtı olduğunu ifade etti.

Gözaltı zamanlamasının Newroz ve 1 Mayıs öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyleyen Çiçek,

Kadınların sahip oldukları hakları ancak evde, işte, sokakta, okulda, cezaevinde, kadınların olduğu her yerde mücadeleyi büyüterek kazanacağının bilincinde olduklarını ifade etti. Çiçek, “Mücadelemizi sürdüreceğiz. Bedeli ne olursa olsun kadınların mücadelesini kriminalize etmeye yönelik gözaltılar, tutuklamalar, baskılar kadınları yıldıramayacak, korkutamayacaktır” dedi.

Platform adına açıklamayı okuyan Elif Söyleyici, “Basın açıklamalarına, mitinglere katılım, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinlikler anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır. Bu nedenle değil gözaltına alınmak, soruşturma açılması dahi anayasa ihlalidir. Son yıllarda belli günler öncesinde kitlesel gözaltılar rutin hale getirilmiştir. Böylelikle kadınlar üzerinden tüm topluma gözdağı verilmek, sindirilmek, yapılacak eylem ve etkinliklere katılımı en aza indirmek hedeflenmektedir. İktidarı ve kendini anayasanın, yasaların üzerinde gören yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, anayasayı hiçe sayan uygulamalara son verin. Basın açıklamalarına, mitinglere katılım, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinlikler anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır. Bu nedenle değil gözaltına alınmak, soruşturma açılması dahi anayasa ihlalidir. Diyarbakır’da gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, bu hukuksuz uygulamayı gerçekleştirenler hakkında soruşturma açılmalıdır” dedi.

Mersin Kadın Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek, kadınların gözaltına alınmasını protesto etti. “Kadın mücadelesi engellenemez” pankartının açıldığı açıklamada; Mersin Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Çiğdem Göksoy gözaltı zamanlamasının 8 Mart sonrasına, Newroz ve 1 Mayıs öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirtti. Göksoy, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, gözaltılara ilişkin açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bağlı sendikaların Mardin şubelerinin olduğu bina önünde yapılan açıklamada kadınlar, pankart açtı. Platform adına açıklamayı Gülizar İpek Bilek yaptı. AKP-MHP iktidarının kadınları nefes alamaz hale getirerek, iradelerini kırmak istediğini belirten İpek, “Baskılar bizi yıldıramaz. Bugün ve yarın her alanda kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz” diyerek gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.
Ankara Kadın Platformununİnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesinde yaptığı açıklamada “Kadın mücadelesi yargılanamaz” pankartı asıldı. Açıklamayı yapan Sinejan Kut, kadın kazanımlarına yönelik gerçekleştirilen erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceklerini ve mücadelelerine daha güçlü devam edeceklerinin mesajını verdi.
İStanbul’da Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapan Kadınlar Birlikte Güçlü, “Özgürlük ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden Kürt kadın kurumlarını özel bir savaş politikasıyla hedef almayı sürdürüyor, arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” dedi.
İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlünün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Kadınlar gözaltındaki arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.