Dünya Meteoroloji Örgütü’nün İlk Kadın Genel Sekreteri: Prof. Celeste Saulo

Arjantinli Prof. Celeste Saulo, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) ilk kadın genel sekreteri oldu. Saulo, iklim değişikliği ve aşırı hava koşullarının izlenmesi ve bunlarla mücadele edilmesine yönelik uluslararası çabaların ön saflarında yer alacak.

Dr. Celeste Saulo, 2014 yılından bu yana Arjantin Ulusal Meteoroloji Servisi Direktörü ve WMO’da Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Saulo, 193 üyeli Dünya Meteoroloji Örgütü’nün en üst düzey karar alma organı olan dört yılda bir düzenlenen Dünya Meteoroloji Kongresi’nde delegelerin çoğunluğunun oyunu alarak genel sekreter seçildi.

Bir sonraki WMO Başkanı ise, Ulusal Meteoroloji Merkezi Genel Müdürü, Birleşik Arap Emirlikleri Daimi Temsilcisi ve WMO Asya Bölge Birliği Başkanı Dr. Abdulla Al Mandous olacak.

Saulo, “Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin en büyük küresel tehditler olduğu bu zamanlarda, WMO, toplumları ve ekonomilerini korumak, zamanında ve etkili hizmetler ve erken uyarı sistemleri sağlamak için Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetlerinin güçlendirilmesine katkıda bulunmalıdır” dedi.

“En büyük arzum, WMO’yu tüm üyelerin sesinin eşit olarak duyulduğu, en savunmasız olanlara öncelik verildiği ve üstlendiği eylemlerin, her birinin ihtiyaçları ve özellikleriyle uyumlu olduğu bir yapıya doğru yönlendirmek.”

Celeste Saulo hakkında

Dr. Saulo bilime tutkusunu üniversite yönetimiyle ve bilimsel araştırmaların toplumun ihtiyaçlarıyla bağlantısıyla birleştirdi.

Arjantin Ulusal Meteoroloji Servisi’nde, somut sonuçlar için çabalayan, sosyal talepleri karşılayan, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeylerde söz sahibi olan ve eşitlik, kapsayıcılık ve karşılıklı saygı kültürü geliştiren bir yönetim anlayışını teşvik etti.

Saulo’nun WMO ile ilişkisi uzun bir geçmişe dayanıyor. Haziran 2015’te WMO Yürütme Konseyi üyeliğine seçilen Saulo. Nisan 2018’de WMO İkinci Başkan Yardımcılığına, Haziran 2019’da ise Birinci Başkan Yardımcılığına seçilerek bu görevi yürüten ilk kadın oldu.

2018 yılına kadar Dünya Hava Durumu Araştırma Programı (WWRP) Bilimsel Yönlendirme Komitesi üyesiydi.

Araştırmaları, Güney Amerika Muson Sistemi’nin ve sıcak mevsimdeki yağış ve sirkülasyon modellerinin daha iyi anlaşılmasında kilit rol oynadı. Son birkaç yılda, rüzgar enerjisi üretimi, tarımsal uygulamalar ve erken uyarı sistemleri gibi disiplinler arası konular üzerine araştırmalarını derinleştirdi.

60’tan fazla hakemli bilimsel dergi makalesi ve kitap bölümü yazmış veya ortak yazarlığını yaptı, ulusal ve uluslararası ajanslar tarafından finanse edilen 23 araştırma projesinde Baş Araştırmacı olarak görev aldı.

 

/Kaynak: VOA News/