Dünyada doğum oranları düşüşte: Demografik kış geliyor

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre 40 yıl içinde dünya nüfusunun düşmeye başlayacak. İkinci demografik dönüşüm olarak adlandırılan bu dönemin arkasındaki sebep evlilik ve ebeveynliğe verilen önemin azalması ve çocuk sahibi olmamanın normalleşmesi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, üreme hızının düşme eğilimi göstermesi dünyada endişe yaratıyor.

Zengin ülkelerin yanı sıra gelişmekte olanlarda da oran düşüyor. Hindistan, nüfus bakımından Çin’i geçse de halihazırdaki doğum oranının ikame seviyesinin altında kaldığı yani ülkenin mevcut nüfusunun korunamayacağı ifade ediliyor.

Pensilvanya Üniversitesi’nden demografi uzmanı Jesús Fernández-Villaverde, “Demografik kış geliyor” diyor.

Pek çok nüfus bilimci, 40 yıl içinde dünya nüfusunun düşmeye başlayacağını tahmin ediyor.

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü, dünya nüfusunun 2061’de 9,5 milyarla zirveyi gördükten sonra düşeceğini öngörüyor.

İkinci demografik dönüşüm başladı mı?

18. yüzyılda endüstrileşmeye başlayan ülkelerde de doğum oranlarının azaldığına işaret eden tarihçiler, o zamandan sonra bir kere daha demografik dönüşümün başlamış olabileceğini söylüyor.

İlk demografik dönüşümde kadınların işgücüne katılımı, çocuk ölüm oranlarının azalması ve ortalama hayat süresinin artmasıyla birlikte çok sayıda çocuk doğurma isteğinin azaldığını vurguluyorlar.

Halihazırda yaşandığı savunulan ikinci demografik dönüşümdeyse evlilik ve ebeveynliğe verilen önemin azaldığı, çocuk sahibi olmamanın normalleştirildiği bildiriliyor.

Maryland Üniversitesi’nden Melissa Kearney şöyle anlatıyor: “İnsanların kariyer inşası, boş zaman faaliyetleri, ev dışındaki ilişkilere zaman ayırma gibi tercihleri varsa çocuk yetiştirmekten uzaklaşmaları daha muhtemel oluyor.”

Çocuklara zaman ve para ayırmanın güçlüğü, ekonomik krizlerle birleşince üreme kararı daha da zorlaşıyor.

Küresel Yaşlanma Enstitüsü Başkanı Richard Jackson, düşük doğum oranı döngüsüne girildiğinde toplumun normlarının da değiştiğini vurguluyor:

“Çevrenizdekilerin daha az çocuk yaptığını gördüğünüzde tüm toplumsal iklim değişiyor.”

 

/www.esitlikadaletkadin.org/