Efrîn ve Şehbalı kadınlar: Yusra ve Leyman’ın mücadelesini yürüteceğiz

İşgalci Türk devletinin öncü kadınları hedef alma politikasına tepki gösteren kadınlar, ne olursa olsun devrimin kazanımlarına sahip çıkacaklarını vurguladı.

İşgalci Türk devletinin 20 Haziran’da Qamişlo-Tirbespiyê yolundaki sivil araca yönelik gerçekleştirdiği SİHA saldırısı sonucunda Qamişlo Kanton Meclisi Eş Başkanı Yusra Derwêş, yardımcısı Leyman Şiweş ve meclis üyesi Fırat Tûma şehit düşerken, Kanton Eş Başkanı Gabî Şemûn ise yaralandı.

Efrîn ve Şehba Kantonu Kongra Star Meclisi Üyeleri konuya ilişkin ajansımıza konuştu.

https://i0.wp.com/www.hawarnews.com/tr/uploads/files/2023/06/26/182641_rhan-alo.jpg?w=1170&ssl=1

Türk devletinin Kürtlere yönelik soykırım politikalarını yürüttüğünü belirten Rîhan Alo, “Bu saldırılarla, başta kadınlar olmak üzere ortaya çıkan halk iradesinin örgütlenmesini istemiyorlar. Bölgeye dönük artan saldırıların nedeni budur. Tarihten bu yana Kürtler daima Türk devletinin hedefindedir.” şeklinde konuştu.

Saldırılara karşı direnişe hazır olduklarını ve işgalci Türk devletinin Kuzey -Doğu Suriye’ye dönük işlediği insanlık dışı suçlarının durdurulması gerektiğini belirten Rîhan konuşmasının sonunda, “Türk devletinin bize yaptıklarına yeter artık! An varlığına sahip çıkma anıdır, şimdi özgürlük zamanıdır” dedi.

TÜRK DEVLETİNİN BİR HESABI VARSA BİZİMLE GÖRSÜN ÖNCÜLERİMİZLE DEĞİL

https://www.hawarnews.com/tr/uploads/files/2023/06/26/182611_emne-silmen.jpg

İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik kirli planlar yürüttüğünü belirten Emîne Silêman ise, “Türk devleti bizden ne istiyor! Bizden istediği bir şey varsa gelsin bize karşı istesin öncülerimizden değil. Öncülerimizi uçaklarıyla hedef alması utanç vericidir. Türk devleti kendisinden utanmalı” ifadelerini kullandı.

Özgürlük, sevgi ve kardeşliğe sevdalı olduklarını belirten Emîne konuşmasının sonunda, “Türk devletinin saldırılarını kınıyoruz. Türk devleti halkların kardeşliği olan Demokratik Ulus Projesini boşa çıkaramaz” şeklinde konuştu.

‘ÖNCÜ KADINLARI HEDEF ALMAK DEVRİMİ HEDEF ALMAKTIR’

https://i0.wp.com/www.hawarnews.com/tr/uploads/files/2023/06/26/182624_leyle-bis.jpg?w=1170&ssl=1

Her iki kadın öncünün hedef almanın kadın devrimini hedef almak olduğunu belirten Leyla Îbiş de “Her iki öncü kadını da hedef almak, kadınların iradesini hedef almaktır. Kadınlara yönelik yürütülen bu politikayı şiddetle kınıyoruz. Direniş ve mücadelemizle öncülerimizin takipçisi olacağız.  Rojava devrimi bir kadın devrimidir. Devrimimize sahip çıkacağız ve düşmanın hedefine ulaşmasına izin vermeyeceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

(rd/rr)

ANHA