Emîne Osê: Saldırılara karşı meşru savunma hakkımızı kullanacağız

Türkiye’nin, Kürtlere yönelik saldırılarının savaş ilanı olduğunu belirten Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eşbaşkan Yardımcısı Emine Osê, saldırılara karşı meşru savunma haklarını kullanacaklarını söyledi.

 

Türkiye ve desteklediği paramiliter güçlerin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Son dönemde artan saldırılar nedeniyle aralarında çocuklarının da olduğu çok sayıda kişi yaşamını yitirdi ve yaralandı. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eşbaşkan Yardımcısı Emine Osê, saldırılara dair Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirmelerde bulundu. Bölgede bulunan uluslararası güçlerin saldırılar karşısındaki sessizliğine tepki gösteren Emine Osê, “Özerk Yönetim olarak bu saldırıları bir savaş ilanı olarak görüyoruz ve uluslararası toplum bu saldırıları ciddiye alarak, durduracak pozisyona sahip olmalı. Suriye krizinde rol oynayan tüm ülkeler bu saldırıların artmasından sorumludur” dedi. 

 

‘YEREL GÜÇLERDEN ONAY ALAMADI’

 

Saldırıla Kuzey ve Doğu Suriye’nin güvenliği ve Suriye’nin egemenliğine yöneliktir diyen Emine Osê, “İşgalci Türk devleti, Suriye rejim güçlerinin üslerini de bombaladı. Şam hükümeti bu saldırılara karşı ciddi şekilde hareket etmeli. Ayrıca Kuzey ve Doğu Suriye’nin tüm sakinlerini topraklarını terk etmemeye çağırıyoruz. Türk hükümeti, Kuzey ve Doğu Suriye’yi işgal etme hedefine ulaşmak için yerel güçlerle görüşmeler yaparak onay almaya çalıştı. Ama bu işe yaramadı, bu yüzden bölgeyi Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) bombalamaktan daha tehlikeli bir istila yöntemi kullandı. Her gün halka karşı savaş suçları işliyor. Türk hükümeti, Özerk Yönetim projesini yenilgiye uğratmak istiyor ve bölgedeki genişleme planlarından vazgeçmedi” diye belirtti. 

 

‘GÜÇLERİMİZ MEŞRU SAVUNMA HAKKINI KULLANACAK’

 

Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan halklara, bombardıman sırasında Özerk Yönetim tarafından hazırlanan sığınaklara giderek, bölgelerinde kalmaları çağrısında bulunan Emine Osê, “Özerk Yönetim bu ihlaller karşısında sessiz kalmayacak, Türk işgalinin bölgelerimize yönelik tüm ihlallerini ve suçlarını belgeleyeceğiz ve hesabını soracağız” diye konuştu. Türkiye’nin gerçekleştirdiği saldırılarla kendilerini meşru savunma bağlamında karşılık vermeye zorladığının altını çizen Emine Osê, devamında şunları söyledi: “Bunu biz de istemiyoruz ama Türk devleti savaş ilan etmeye ve bölgelerimizi hedef almaya devam ederse güçlerimiz meşru savunma hakkını kullanacaktır. Daha önce yapılan tüm çağrılara rağmen uluslararası toplum ve dünya yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Bu nedenle onları bir kez daha Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik görevlerini yerine getirmeye ve bu saldırıların sonuçlarını düşünmeye çağırıyoruz.”

 

/MA/