Evîn Siwêd: Daha fazla sorumluluk almak daha fazla hizmet vermek anlamına gelir

Kuzey ve Doğu Suriye Yürütme Meclisi Eş Başkanı Evîn Siwêd ”Halkımız, Kadınların Öncülüğünde Demokratik Bir Sistemin ve Özgür Bir Toplumun Hayata Geçirilmesi İçin Aralıksız Çalışacaktır” dedi.

Siwêd, güncel gelişmeleri Rojava Gündemi için değerlendirdi.

Siwêd ile yapılan söyleşi şöyle:

Uzun tartışmalardan sonra “Toplumsal Sözleşme” hayata geçti. Kabul edilen sözleşmeden sonra sistemin demokratikleşmesi, toplumu politik karar sürecine dahil etme, adil ve şeffaf bir yapılanma yolunda pratik olarak bir ilerleme kaydettiniz mi?

Son 10 yılda her bireyin iradesinin olduğu ve ağır bedellerin ödendiği, kesintisiz çaba harcanan, çalışılan ve mücadele edilen demokratik bir sistemin inşası için birçok tartışma ve denemeler yapıldı, eksiklikler eleştirildi, sistem kalitesiyle her zaman Kuzey ve Doğu Suriye halklarının umutlarına cevap olabildi. Uzun tartışmaların ardından bölge halkı açısından bir başarı olarak görülen ‘Toplumsal Sözleşme’, pek çok zihniyet sorununu çözebilecek merkezi olmayan demokratik Konfederalizm sisteminin geliştirilmesidir. Demokratik Konfederalizm sistemi kendini komün, meclis ve halk belediyeleri üzerinden örgütlediği için yaşamda her bireyin siyasi, ekonomik, sosyal vb. şekilde iradesinin temsil edilmesi için doğru bir cevap olacaktır.

 Rojava ekonomisinin neredeyse yarısını oluşturan ziraat ve hasat mevsimi için hazırlıklarınız hangi düzeydedir? Çiftçinin emeğinin karşılığını verebilecek bütçeye sahip misiniz?

Kuzey ve Doğu Suriye sisteminde, Tarım ve Ekonomi Komiteleri kendilerini örgütlüyor. Burada amaç sosyal ekonomiyi daha da örgütlemek ve geliştirmektir. Bununla birlikte, halk emeğinin birleştirilmesi ve birbirleriyle dayanışmasını güçlendirmek için kooperatifler kurduk. Bu şekilde kooperatifler sistemimizin temelini oluşturmaktadır. Ancak tarımda eski sulama sistemi ve tarım araçları her zaman tartışma konusu oldu ve bunlar en kısa zamanda geliştirilecek. Özerk yönetim, tohumların geliştirilmesi ve sulama konusunda bilimsel araştırmalar yapıyor. Çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için, bilinen imkanlarımız doğrultusunda çabalarımız ve çiftçilerden buğdayı satın almak için hazırlıklarımız var. Şuanda nasıl bir yol izleneceği ve sistemi tartışılıyor. Tahıl tarlalarını yangınlardan korumak için idari bölümler ve bölge halkı birlik içinde çalışıyor. Her istasyonda topraklarını ve tarlalarını korumak için komiteler bulunmaktadır.

 Hazırlanan 2024 yılı bütçe planlaması halkın beklentilerini karşılayacak, rutin hizmet ve çalışmalar dışında Haseki’nin su sorunu, genel elektrik, yol gibi altyapı sorunlarını çözecek çarpıcı proje ve planlamalarınız var mı?

Son dönemde Türk savaş uçaklarının saldırıları nedeniyle bölgemizin altyapısının büyük zarara uğradığı bilinmektedir. Özerk yönetim bu saldırıların boşa çıkarılması için 2024 bütçesine ilişkin birçok tartışma gerçekleştirdi. Yönetim bu saldırıları duruşuyla boşa çıkararak halkına nasıl layık olacağını tartıştı. Bu yıl mevcut bütçeyi proje bazında paylaşacağız. Bunlar halka en çok hizmet verecek olan enerji, su, Haseki ve Raqa gibi şehirlerin yol sorunları, sağlık ve eğitim gibi projeler olacak.

 Kısa bir süre önce bu göreve geldiniz. Sizinle ilgili büyük beklentilerin olduğunu da biliyoruz. Bir kadın siyasetçi olarak farkınızı nasıl yansıtmayı düşünüyorsunuz?

Özerk Yönetim sisteminde yönetim olarak daha fazla sorumluluk almak daha fazla hizmet vermek anlamına gelir. Söylediğimiz gibi Toplumsal Sözleşmenin onaylanması, Kuzey ve Doğu Suriye toplumunun merkezi olmayan bir demokratik sisteme geçiş kararını onaylaması anlamına gelir ve toplumun iradesini temsil eder. Halkımız, kadınların öncülüğünde demokratik bir sistemin ve özgür bir toplumun hayata geçirilmesi, devrimin tüm kazanımlarının korunması ve eş başkanlık sisteminin güçlendirilmesi için aralıksız çalışacaktır.