Evînar Dêrik: Hol Kampı’nda IŞİD- Türkiye ilişkilerini kanıtlayacak belgeler ele geçirildi

Cizîrê Bölgesi Askeri Meclis Komutanı Evînar Dêrik, İnsani ve Güvenlik Operasyonu hakkında bilgi vererek, operasyon kapsamında IŞİD ve Türkiye’nin ilişkilerini kanıtlayacak belgeler ele geçirdiklerini belirtti.

Dünyanın en tehlikeli kamplarından biri olan Hol Kampı’nda 52 ülkeden IŞİD’liler kalıyor. Kampta birçok insanlık dışı suç işleyen çeteler ülkelerine kabul edilmiyor. Bu durum Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’in yükünü daha da ağırlaştırıyor.

Hol Kampı’nda katledilme, işkence, kaçırma olayları son zamanlarda arttı. İç Güvenlik Güçleri, Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) ve Demokratik Suriye Güçleri (QSD)  desteğiyle 25 Ağustos’ta İnsani ve Güvenlik Operasyonu’nun ikinci aşamasını Hol Kampı’nda başlattı. Konuya ilişkin Cizîrê Bölgesi Askeri Meclisi Komutanı Evînar Dêrik, Nujinha ajansına konuştu.

“Çocuklar şeriata göre eğitiliyor”

IŞİD düşüncesinden kurtulmak isteyenlerin hedef alındığını ifade eden Evînar Dêrik, “Kamp içerisinde tehlikeli bir ideoloji var. Bu ideolojinin en çok yeni nesil ya da çocuklara etkisi var. Çocuklar DAİŞ zihniyeti ve ideolojisiyle eğitiliyor ve büyütülüyor. Şeriat eğitimi verilmek için kullanılan boş çadırlar, bu durumu doğruladı.  Ayrıca kadınlar aracılığıyla bu zihniyeti sürdürmek istiyorlar. İnsani ve Güvenlik Operasyonun amacı var olan tehlikeyi ortadan kaldırmaktır. Bu tehlike tüm dünyayı tehdit ediyor” dedi.

IŞİD ve Türkiye ilişkisi

Bu operasyonda da IŞİD ile Türkiye’nin ilişkilerini kanıtlayan belgelerin bulunduğunu dile getiren Evînar Dêrik, “On yıldır DAİŞ’e karşı savaş yürütülüyor. Ancak DAİŞ’i örgütleyen ve DAİŞ’ten daha büyük terör örgütleri var. Operasyon kapsamında, DAİŞ, Türkiye ve MİT ilişkisini kanıtlayan çok sayıda belge ortaya çıktı. Kendi kontrollerine almak istedikleri Hesekê’de yaşanan savaşta da Türkiye ve MİT’in elinin olduğu ortaya çıktı. Türkiye’ye ait bayrak ve elbiseler bulundu. Bunlar önümüzdeki süreçlerde kamuoyuna açıklanacak” diye konuştu.

“Birçok çete yakalandı ve tüneller bulundu”

Operasyondan iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Evînar Dêrik, “Operasyon devam ediyor. Bu operasyon iyi sonuçlar kendisiyle birlikte getirdi. Birçok çete yakalandı ve tünel bulundu. Bu tünellerde saklanma ve silah saklanma yeri olarak kullanılmış. DAİŞ Suriye ve Irak’ta ortaya çıktı ve onlara karşı savaşıldı. Ancak DAİŞ uluslararası bir aşamada örgütlenmişti ve birçok ülkenin yurttaşı DAİŞ içerisinde yer aldı” diye belirtti.

“Herkes DAİŞ’li vatandaşını alsın”

Evînar Dêrik, “Uluslararası düzeyde çağrı yapılarak her ülkenin kendi DAİŞ üyelerini almaları istendi. Çünkü QSD büyük bedeller vererek çetelere karşı mücadele yürütse de bu tek başına yeterli değil. Hol Kampı sorumluluğu uluslararasıdır. Bu yüzden terörü bitirecek bir çalışmaya ihtiyaç var” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

https://jinhaagency1.com/tr/guncel/ypj-li-komutan-daIS-ve-turkiye-iliskilerini-kanitlayan-belgeler-ele-gecirildi-34663