Evlenmeyi reddeden kızını öldüren anne Pakistan’da tutuklandı

İtalya’da genç kızını öldürmekten suçlu bulunan bir kadının, üç yıl kaçak kaldıktan sonra Pakistan’da tutuklandığı bildirildi.

Bir İtalyan mahkemesi, Nazia Shaheen’e geçen Aralık ayında, 18 yaşındaki Saman Abbas’ın 2021’de öldürülmesi nedeniyle gıyaben ömür boyu hapis cezası verdi.

Shaheen ve kocası Shabbar Abbas, görücü usulü evliliği reddeden kızlarını öldürdü.

İkili daha sonra ülkeden kaçtı ve Abbas sonunda bulunup Ağustos 2023’te Pakistan’dan iade edildi.

Ancak kaynakların İtalyan haber ajansı Ansa’ya verdiği bilgiye göre, 51 yaşındaki Shaheen, Interpol ve Pakistan Federal Polisinin de dahil olduğu bir operasyon kapsamında Keşmir sınırındaki bir köye kadar izlendiği bildirilene kadar bu haftaya kadar tutuklanmaktan kaçınmıştı.

İtalyan gazetelerinin bildirdiğine göre, Cuma günü ülkenin başkenti İslamabad’da iade prosedürleri için mahkemeye çıktı.

Saman Abbas’ın 2021 Nisan ayı sonlarında ailesi tarafından sözde namus cinayeti İtalya’yı şok etti. Onun ortadan kaybolmasının ardından, İtalya’nın İslami cemaatler birliği, zorla evlendirmeleri reddeden bir fetva (dini bir karar) yayınladı.

İtalyan haberlerine göre genç, 2016 yılında ailesiyle birlikte Pakistan’dan çiftçi kasabası Novellara’ya göç etmişti.

Saman Abbas’ın çıktığını öğrendikten sonra aile, onun 2020’de görücü usulü evlilik için Pakistan’a gitmesini istemişti ancak Saman bunu reddetti.

İtalyan raporlarına göre, daha sonra birkaç ay sosyal hizmetlerin koruması altında yaşadı, ancak kandırılarak geri dönmeye zorlandıktan yedi ay sonra Novellara’daki aile evine geri döndü.

Savcılar bu noktada gencin ortadan kaybolduğunu söyledi.

Saman Abbas’ın cesedi, amcasının onun nereye gömüldüğünü açıklamasının ardından Kasım 2021’de, ailenin yaşadığı yerden çok da uzak olmayan bir çiftlik evinin yakınında bulundu.

/BBC/

Otopside, muhtemelen boğulma sonucu boyun kemiğinin kırıldığı ortaya çıktı.