Firyaz Berkel: Türkiye’nin stratejik hedefi Rojava’yı işgal etmek ve yok etmektir

Türkiye’nin Suriye politikasını değerlendiren Firyaz Berkel, Türk devletinin Baas rejimi ile Özgür Ordu arasında bir anlaşma yapmak istediğini söyleyerek, asıl amacın ise Kürt halkını yok etmeye dayalı olduğunu söyledi.

Türkiye, 12 yıllık Suriye krizi boyunca çeşitli kirli politikalarla kapitalist devletlerin Ortadoğu’ya yönelik planlarını gerçekleştirmeye çalıştı. Suriye’deki 12 yıllık çatışma döneminde Türkiye, Suriye rejimini açıkça tehdit etmiş ve onu her zaman Suriye’deki savaşın suçlusu olarak göstermiştir. Bu nedenle Türkiye çoğu zaman Suriye muhalefetini destekledi ancak Ağustos ayında stratejisini değiştiren Türkiye, Suriye rejimi ile muhalefet arasında uzlaşmadan bahsetti.

Fırat Bölgesi Ekonomi Konseyi Eş Başkanı Firyaz Berkel, Türkiye’nin yeni politikasını Nujinha’ya değerlendirerek, Türkiye’nin tüm politika ve stratejilerinde tek amacının Kürtistan’ı işgal ederek, Kürt halkını yok etmek olduğunu kaydetti.

“Rejim ile ordu arasında bir anlaşma yapmak istiyor”

Bütün dünyada net bir siyasetin olmadığını bu yüzden de kriz ve derin bir kargaşa yaşandığını belirten Firyaz Berkel, “Özellikle Türk devletinin Suriye’de belirsiz bir politikası var. Türkiye, Baas rejimi ile Özgür Ordu arasında bir anlaşma yapmak istiyor. Tarihten beri Türk devletinin politikası halkların çıkarına aykırıdır. Türk devleti bölgedeki politikasıyla aslında tüm bölge insanların hedef alıyor” dedi.

“IŞİD’e karşı savaşanlar hedef alınıyor”

Kürtlerin gücü ve iradesinin kuvvetli olduğunu sözlerine ekleyen Firyaz Berkel, “Bu nedenle Kürt halkını yok etmek istiyor. Türk devleti SİHA’larla toplumun önde gelenlerini hedef alıyor, IŞİD’e karşı savaşan ve devrimlerin temelini oluşturan kadınları hedef alıyor. IŞİD’le başka kimse uğraşamazdı çünkü IŞİD’i Türk devleti ve bazı başka devletler yarattı. Kürtleri yok etmek için her şeyi yapıyorlar, çeteler aracılığıyla bunu başaramadılar, şimdi de farklı kirli politikalarla saldırıyorlar” şeklinde konuştu.

/jinhaagency1.com /