Foza Yûsif: Saldırılara karşı topyekûn direniş ilan ediyoruz

Türkiye’nin saldırılarla Kuzey ve Doğu Suriye’yi insansızlaştırmak istediğini söyleyen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Direnmek dışında bir yolumuz yok. Saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacak” dedi. 

 Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’nde çıkan çatışmalarda asker kayıplarının artması üzerine bir kez daha Kuzey ve Doğu Suriye kentlerini hedef aldı. Tirbêspiyê, Dêrik ve Kobanê’de çok sayıda petrol, elektrik ve su tesisi bombalandı. Saldırıları değerlendiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye’nin saldırılarını yeni olmadığını ve 8 yıldır aralıksız bir şekilde sürdüğünü kaydetti. 

 ‘İNSANLIK DIŞI BİR SAVAŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

 Müslim, “Saldırılar yeni bir şey değil. IŞİD’in bıraktığı yerden devam eden Türkiye, fırsat bulduğu zaman saldırıların dozunu arttırıyor. Nerede kendilerine dönük olumsuz bir şey olursa, yönünü Kuzey ve Doğu Suriye’ye çeviriyor. Son yaşanan saldırılar da bu çerçevede oldu. Başûr’da (Federe Kurdistan Bölgesi) yaşananlardan sonra kendilerine dönük tepkileri dindirmek için ‘aç kalmış kurt’ misali saldırıyorlar” dedi. 

Saldırılarda sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığına dikkati çeken Müslim, “Bu saldırılar gündelik hayatı olumsuz etkiliyor. Amaç bölgeyi insansızlaştırmaktır. Silahları ile öldürebildiklerini öldürüyor, öldüremediklerini ise aç bırakarak öldürmek istiyorlar. Bu çerçevede insanlık dışı bir savaşla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. 

 ‘HALKIN TEDBİRLERİ VAR’

Türkiye’nin 4 Ekim’den bu yana süren saldırılarından kaynaklı 2 milyon 150 bin kişinin elektriksiz kaldığını aktaran Müslim, “Bugün gerçekleştirilen saldırılar alt yapıya dönük yapılan 3’üncü saldırılardır. Daha önce de petrol, su tesisleri ve hastaneler hedef alındı. Özerk Yönetim’in alt yapısını çökertmek istiyorlar. Halkların yeni yaşam umudunu yıkmak istiyorlar. Kış aylarındayız. Türkiye saldırıyor, Suriye rejimi de ambargo uygulayarak saldırılara arka çıkıyor. Efrîn’den Şehba’ya sığınan halklar hedef alınarak, şuan kaldıkları kamplardan da çıkarılmak isteniyor. Buna karşı halkın mücadelesi var. Halk her türlü saldırıya karşı çözüm bularak, kendi örgütlülüğünü güçlendiriyor. Türkiye’nin saldırılarına karşı halkın tedbirleri var” diye konuştu. 

 ‘SESSİZLİK ONAYLAMAKTIR’

 Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıların tüm bölge halklarını etkilediğine dikkati çeken Müslim, şunları söyledi: “DAİŞ saldırdı ve başaramadı. DAİŞ’in başaramadığını başarmak istiyorlar. DAİŞ bitti diyemeyiz. Bu doğru değil. IŞİD hala var. Türkiye’nin saldırıları artınca DAİŞ de büyüyor yeniden. DAİŞ’in büyümesi sadece Rojava halkı için değil, bütün dünya için tehdit. QSD’nin DAİŞ ile mücadele etmesinin önüne geçmek için saldırılar gerçekleştiriliyor. DAİŞ’in güçlenmesi için saldırılarla zaman yaratılıyor. Buna karşı dünya ayağa kalkmalı. Dünya bunu görmeli. Sessiz kalmak onaylamaktır.” 

 ‘SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ’

 Saldırılar karşısında direneceklerini vurgulayan Müslim, “Direniyoruz ve her gün şehitler veriyoruz. Kürt halkının onurlu bir şekilde yaşaması için sonuna kadar mücadelemiz devam edecek. Direnmek dışında bir yolumuz yok. Halklar savaşçılarına güveniyor ve onlarla birlikte direniyor. Saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacak” dedi.

Öte yandan PYD Eş Başkanlık Divanı Üyesi Foza Yûsif da saldırılar karşısında ” Topyekûn direniş ilan ediyoruz” açıklaması yaptı.

 Halkı seferberliğe çağıran Foza Yûsif, “Türk devleti bize karşı topyekun bir savaş ilan etti. Her şeyi hedef alıyor. Bu saldırılar halkımızın bölgedeki varlığını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hiçbir uluslararası hukuk ve ölçüde yeri yoktur” dedi. 

Saldırılara karşı birlik olunması gerektiğini vurgulayan Foza Yûsif, “Topyekun direniş ilan ediyoruz. Halkımız, tüm kentlerde ve kurumlarda bu savaşa karşı seferber olmalıdır. Yönetimlerimizi ve kentimizi koruyalım. Her an seferberlik halinde olalım. Bugün direniş ve onur günüdür. Birlik olmalı ve faşist Türk devletinin saldırılarına karşı durmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

/Mezopotamya Ajansı- ANHA/