Fransa’da Sol Partilerin Cumhurbaşkanı Adayı Christiane Taubira Oldu

Fransa’da sol partilerin Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday arayışında sona gelindi. 2012-2016 yıllar arası François Hollande’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde Adalet Bakanı olarak görev yapan Christiane Taubira’nın Fransız solu adına yarışması bekleniyor.

Sol partilerinin cumhurbaşkanı adayının belirlendiği seçimde, Taubira, merkez sol Sosyalist Parti’nin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Yeşiller Partisi’nin (EELV) adayı Yannick Jadot, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon, “Nouvelle Donne” partisinin kurucusu Pierre Larrouturou ve aktivistler Charlotte Marchandise ile Anna Agueb-Porterie yarıştı.

27 Ocak’tan bu yana devam eden seçimde, 392 bin 738 seçmen oy kullandı. İpi göğüsleyen Taubira’yı sırasıyla Jadot, Melenchon, Larrouturou, Hidalgo, Marchandise, Agueb-Porterie takip etti.

Seçimin sonuçlarına ilişkin oy oranları ise kamuoyuyla paylaşılmadı.

Taubira, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, toplumu daha adil ve daha dayanışma içinde olması için çalışacağını belirtti.

Hidalgo, Jadot ve Melenchon bu seçim sonuçlarını tanımayacakları ve cumhurbaşkanı seçimi için yarışmaya devam edeceklerini ifade etti.

/eka/