Gençlerin SES’i: Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Adayı Havin Kiye

Havin Kiye, Yeşil Sol Parti’nin Van milletvekili adayı. “Sadece Van değil tüm Türkiye’nin bir vekili olarak tüm gençlerin sorunlarına eğilmek istiyorum” diyen Kiye, milletvekili seçilmesi durumunda Kürtçenin resmi dil olarak anayasal güvence altına alınması için mücadele edeceğini ifade ediyor.

Listelerinde yüzde 44 temsiliyetle en fazla kadın adaya yer veren Yeşil Sol Parti’nin Van milletvekili adaylarından dördü kadın. Bu kadınlardan biri de 29 yaşındaki Havin Kiye.

1994 Van-Çatak doğumlu olan Havin Kiye, 2016 yılında Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümümden mezun oldu. 2022 yılında ise aynı üniversitenin Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Genç Kürt kadını kimliği ile toplumun bütün kesimlerinin sorunlarına sözcü olmayı hedeflediğini belirten Kiye, milletvekili seçilmesi durumunda Kürtçenin resmi dil olarak anayasal güvence altına alınması için mücadele edeceğini söyledi.

Politik açıdan durduğu yer, temsil ettiği toplumun renkliliği, Kürt sorununa dair çözümcül yaklaşımları, kadınlara yönelik politikaları ve kadına şiddete karşı geliştirdiği söylemleri itibari ile kendisini en iyi şekilde ifade edebileceği bir parti olduğu için Yeşil Sol Parti’yi seçtiğini ifade eden Kiye, Türkiye’nin en büyük sorunları olarak, Kürt sorunu, Alevi sorunu ve bütün etnik ve inançsal kimliklerin temsiliyet sorunları, kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların sorunları, ekonomik krizin getirdiği yoksulluk ve geçim sorunlarını görüyor.

“Kürtçe resmi dil olarak anayasal güvence altına alınmalı”

Kiye hayal ettiği Türkiye’yi şöyle anlatıyor:

“Elbette Türkiye’deki bütün farklı kimliklerin var olabildiği ve temsil edilebildiği, insanların ekonomik sorunlarla boğuşmadığı, herkesin ve her kesimin huzur içinde yaşayabildiği bir Türkiye’yi herkes gibi ben de hayal ediyorum. Kürt Dili ve Edebiyatı lisans ve Kürt Dili ve Kültürü yüksek lisans ihtisaslarımın bana katmış olduğu bir background var ve Kürtçenin ve Kürt kültürünün siyaseten temsiline önem veriyorum. Bu bağlamda, önümüzdeki seçimde milletvekili olarak seçilmem durumda Kürtçenin resmi dil olarak anayasal güvence altına alınması, anadilde eğitim hakkı, vergi ödemelerine rağmen devlet ve kamu kaynaklarından adil bir şekilde yararlanamayan Kürt sanatçıların bu kaynaklardan yararlanmasını sağlamak gibi birçok temel amacım ve hedefim var.”

“Tüm gençlerin sorunlarına eğilmek istiyorum

Türkiye’de yaşanan çoklu krizler arasında olan ekonomik krize değinen Kiye, işsizlik nedeniyle dış illere ve yurt dışına büyük bir genç göçünün yaşanmakta olduğunu söylüyor. Havin, “Ben de yaşanan krizden kaynaklı metropollerde çalışmak zorundaydım. Elimden geldikçe bu genç nüfusun kendi topraklarında çalışmasını, üretmesini sağlayacağım. Mevcut sistem gençleri idame edecek bir alan oluşturmuyor. Bu nedenle gençler dış illere giderek topraklarını terk etmek zorunda kalıyorlar. Bu göçün önüne geçmek istiyorum. Sadece Van değil tüm Türkiye’nin bir vekili olarak tüm gençlerin sorunlarına eğilmek istiyorum” diyor.

Gençlere çağrı: Yönünüz Yeşil Sol Parti’ye dönsün

Seçimde altı milyon gencin ilk defa oy kullanacağını anımsatan Kiye, şu çağrıda bulunuyor: “Ben gençlerin kullanacağı oylara talibim. Kurdistan ve Türkiye’de gençler üzerinde özel politikalar yürütülüyor. Gençler, örgütlü yapılardan madde ve fuhuş ile uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Kirli politikalara karşı birlikte mücadele ederek karşı duracağız. Tüm gençlere, yönünü Yeşil Sol Parti’ye dönmesi çağrısında bulunuyorum. Haklıyız kazanacağız.”

 

/Kaynak: SES/