HDP’li gençler deprem bölgesine çağırdı: Halkın bize ihtiyacı var

Semsûr’da halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan HDP Gençlik Meclisi üyeleri, depremin ilk gününden bu yana yaklaşık 400 üyelerinin kente geldiğini belirterek, yardımların süreklileştirilmesi için dayanışma çağrısında bulundu.
Merkez üssü Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 şiddetinde 6 Şubat’ta artarda meydana gelen depremlerin ağır hasara yol açtığı 10 kentten biri de Semsûr. Şu ana kadar can kaybının 11 bini aştığı kentte, on binlerce kişi yaralandı. Arama kurtarma çalışmalarının geç başladığı kentte, yurttaşların temel ihtiyaçları bile tam anlamıyla karşılanmadı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde kentte kurulan Kriz Koordinasyon Masası aracılığıyla on binlerce kişiye temel ihtiyaçlar ulaştırıldı. Yine sokakta kalan yurttaşlar içinde çadır kentler inşa edildi.
GENÇLER HER ALANDA ÇALIŞMADA 
Depremden sonra Türkiye ve Kurdistan’ın dört bir yanından yüzlerce gönüllü, depremzedelerle dayanışmak amacıyla kente geldi. Gönüllülerin büyük bir bölümü ise HDP Gençlik Meclisi üyeleri oldu. Depremin hemen ardından kente gelen HDP Gençlik Meclisi üyeleri, enkaz altında kalan yurttaşların kurtarılmasından çadır kent kurulmasına kadar birçok alanda yer aldığı çalışmalarına devam ediyor.
‘HALKIN BİZE İHTİYACI VAR’
Depremin ilk gününden bu yana Semsûr’da olduklarını söyleyen HDP Gençlik Meclisi üyesi Senem Eriş, halk ile dayanışma içinde olduklarını söyledi. İlk günden beri enkazlardaki arama kurtarma çalışmalarına, yurttaşlara gıda dağıtma çalışmaları ve çadır kurma gibi birçok çalışmada yer aldıklarını belirten Eriş, “Kolektif bir şekilde hep beraber dayanışıyoruz. Güzel bir sistem oturttuk. Özellikle genç kadınlara ve diğer bütün gençlere çağrımız; burada çok fazla insan gücüne ihtiyaç var. Bu ihtiyaç gün geçtikçe azalmıyor, aksine artıyor. Buradaki insanların bize daha çok ihtiyacı oluyor. Genç arkadaşlarımızı deprem bölgelerine, beraber dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.
‘HALKIN BİRLİĞİNİ SAĞLADIK’ 
HDP Gençlik Meclisi üyelerinden Feridun Çelik, kentin depremden çok fazla etkilendiğini belirterek, halkın ihtiyaçlarını hala yeterli düzeyde karşılanamadığını söyledi. An itibariyle halkın en çok barınma ve ısınma sorunu yaşadığını aktaran Çelik, “Yetkililer kendi görevlerini yapmadıkları için bizler dayanışma gereği duyduk. Bu dayanışma olmasaydı, halkın durumu daha da kötü olacaktı. Burada halkın birliğini ve beraberliğini sağlamış olduk” diye konuştu.
HDP’Lİ 400 GENÇ SEMSÛR’A GELDİ
Depremin ardından HDP Gençlik Meclisi’nin 400 üyesinin Semsûr’e geldiğini söyleyen Çelik, “Kolektif çalışma herkesin bir yerde toplanmasıyla değil, ihtiyaca göre konumlanmasıyla olur. Buraya gelemeyen insanlar, oldukları kentlerde yardım toplayabilir. Onlar kendi kentlerinde, bizler de burada birlikte bir dayanışma gösteriyoruz. Onlar gönderiyor, bizler dağıtıyoruz” ifadelerini kullandı.
Depremin ilk gününden itibaren birçok kişinin heyecanla bölgeye akın ettiğini vurgulayan Çelik, “Bu yardımların sürekli olması gerekiyor. En azından yaralar sarılıncaya kadar yardımların devam etmesi gerekiyor. İnsanların buraya gelerek, desteklerini sunması gerekiyor” dedi.
MA / Ahmet Kanbal – Ömer Akın