Hepsi Kadın: ABD’de bir ayda 140 bin işgücü kaybı yaşandı

ABD’de aralık ayı işgücü istatistiklerine göre, salgın nedeniyle bir ay içerisinde 140 bin kadın işini kaybetti. Sebebi, kadınların pandemiden en çok etkilenen üç sektörde çalışması: Eğitim, konaklama ve tekstil.

Verilerin iş gücü üzerindeki koronavirüs kırılganlığı dışında gösterdiği bir şey daha var: Artan cinsiyet eşitsizliği. Yapılan açıklamada 156 bin kadının işten çıkarıldığı, 16 bin erkeğin ise yeni iş bulduğu belirtildi.

Kadınlar daha kırılgan sektörlerde

Pandemi başlangıcından bu yana kadınlar 5.4 milyon iş kaybı yaşarken erkeklerde ise bu sayı 4.4 milyon oldu. 2020 yılının başlarında kadınlar piyasada oldukça eşit bir şekilde yer alıyordu ve çalışanların yüzde 50.03’ünü kadınlar oluşturuyordu. Ancak pandemiyle birlikte kadın çalışanların sayısı erkeklerden 860 bin daha az hale geldi.

Siyah ve Latin kadınlar daha çok etkileniyor

Serbest meslek sahiplerinin de dahil edildiği başka bir araştırma ise kadınlar arasındaki uçurumu gözler önüne seriyor. Buna göre siyah ve Latin kadınlar aralık aylarında işlerini kaybeden kadınların büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Kadınlar arasında Latinler şu anda yüzde 9.1 ile en fazla işsizlik oranına sahip olurken bunu yüzde 8.4 ile siyah kadınlar izliyor. Beyaz kadınlar ise yüzde 5.7 ile en düşük işsizlik oranına sahip.

/Fortune /