Hewlêr’de ‘’Lozan’ın Yüzüncü Yılı ve Kadınların Rolü’’ konferansı düzenlendi

Hewlêr’de ‘Lozan’ın yüzüncü yılı ve kadınların kimliğin korunmasındaki rolü’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta Lozan Anlaşması’nın Güney Kürdistan’daki kadınlar üzerindeki etkisi ele alındı.

Hewlêr’deki Kürdistan Parlamenterler Birliği salonunda düzenlenen ve saat 09.00’da başlayan ‘Lozan’ın yüzüncü yılı ve kadınların kimliğin korunmasındaki rolü’ konulu konferans akşam saatlerine kadar devam etti.

Tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan konferansta hazırlık komitesi adına ilk konuşmayı Fiyan Nadir yaptı. Daha sonra Semire Goran tarafından Kürdistan Parlamenterler Birliği’nin mesajı okundu.

Konferansta daha sonra KNK Kadın Komisyonu üyesi Mijde Ebas tarafından soykırım tarihi ve Lozan Antlaşması’nın sonuçlarına ilişkin hazırlanan rapor okundu. Ardından Iraklı eski parlamenter Rêzan Şêx Dilêr tarafından Güney Kürdistanlı kadınların siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal durumuna ilişkin bir konuşma gerçekleştirildi.

Konferansta ilk konuşma ‘Kürdistan’ın özgürlüğü ve kadın sorunu nasıl birbiriyle bağlantılıdır ve Lozan’ın bölme politikaları Kürdistanlı kadınları nasıl etkiledi’ başlığıyla düzenlendi.

‘Kürdistan kadınlarının anayasa ve kanunlardaki durumu’ başlıklı ikinci konuşma Peyman Îzedîn tarafından sunuldu. ‘Güney Kürdistan’daki kadınların ekonomisi ve bağımsız ekonominin kadınlar için önemi’ başlıklı konuşma Aktivist Perwîn Ezîz tarafından yapıldı.

Eski Parlamenter Gulale Germiyanî ‘Soykırım psikolojisinin kadınlar ve toplumsal yaşam üzerindeki etkisi’ başlıklı konuşmayı gerçekleştirdi.

Konferansın ikinci bölümü Dr. Besme Hebîb tarafından yapılan ‘Lozan yüzyılı sonrası çözüm ve uluslararası gelişmeler’ başlıklı konuşma ile başladı.

Konferansın devamında, Lozan Anlaşması’nın Güney Kürdistan’daki kadınların siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal durumuna olan etkisi ve Soykırım, kadına yönelik katliamlar, doğanın yağmalanması ve Kürdistan’daki demografik değişim konuları tartışıldı. Ayrıca dil ve kültürün korunmasında eğitimin önemi ele alındı.

Kürt kadınlarının ve Kürdistan’ın meşru hakları konusunda sürdürdüğü çalışmaların önemi ve kadınların birlikte kazanımları nasıl koruyacağı konularıyla devam eden konferansın sonucu önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak.