Hindistan’da Iphone Fabrikasında İsyan: Binlerce Kadın İşçi Otoyol Kapadı

Hindistan’ın Tamil Nadu kentinde Foxconn’a ait iPhone montaj fabrikasında çalışan binlerce genç kadın işçi, otoyolu kapatarak çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini talep etti. Protestolar Foxconn işçi yurdunda kalan yüzlerce kadının gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılması ile başlamıştı.

Hindistan’ın Tamil Nadu kentinde Foxconn’a ait işçi yurdunda kalan yüzlerce kadın işçinin yedikleri yemeklerden zehirlenmesi bir isyanın fitilini ateşledi. Foxconn’a bağlı iPhone montaj fabrikasında çalışan genç kadın işçiler, otoyolu kapatarak çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Necla Akgökçe’nin Industrial Global Union’da yayımlanan “India: Workers protest in Foxconn facility” derlemeden yaptığı çeviriye göre, tesiste yüzde 80’i 18-23 yaş arasında olmak üzere yaklaşık 16.000 işçi çalışıyor. Bunların büyük bölümü taşeronlar ve çeşitli kurumlar aracılığıyla istihdam edilen, sözleşmeli göçmen işçilerden oluşuyor. İşçilerin kimlik kartlarında Foxconn tarafından istihdam edildiğine dair herhangi kayıt bulunmuyor. Düşük ücret alan ve sosyal korumaya erişemeyen bu işçilerin sendikaya üye olup, toplu pazarlıktan yararlanma hakları da bulunmuyor.

Tıkış tıkış ve her türlü konfordan yoksun işçi yurtlarında kalmaya zorlandıklarını anlatan işçiler, en fazla on kişinin konaklayabileceği bir odaya 20-40 kadının yerleştirildiğini ve buraların uygun havalandırma koşullarından yoksun olduğunu belirtiyorlar. Kaliteli ve hijyenik gıdaya da erişemeyen çalışanlar ancak çok acil durumlarda işten ayrılabiliyor ve izin süreleri ücretlerinden kesiliyor. Sözleşmeli işçilerin fabrika tesislerinde cep telefonu kullanmalarına da izin verilmiyor ve her türlü hareketi kısıtlanıyor. Sendikalar, bu işçilerin köle işçi olarak tutulduğunu iddia ediyor.

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda adım atın’

Aralık ayının üçüncü haftasında, 2000’den fazla kadın işçiyi barındıran bir yurtta yüzlerce kadın işçi yemekten zehirlendi.  Arkadaşları kadınların sağlığını sorduklarında, yurt yönetimi ve taşeron şirket yanıt vermeyi reddetti. Bu tutum protestoları tetikledi. 17 Aralıkta kadınlar fabrikanın yakınında bir oturma eylemi başlatarak Chennai – Bengaluru karayolunu kapattılar. Kadınlar taşeron firma patronundan arkadaşlarının sağlık durumları hakkında tam bilgi vermesini, onun yurt yönetimine karşı harekete geçmesini, daha iyi bir alt yapı, çalışma ve yaşam koşullarının sağlanmasını istediler. Ayrıca Foxconn’u da işçilerin sağlığı ve güvenliği konusunda daha fazla sorumluluk almaya çağırdılar.

Kadınlar “Küçük bir hata yüzünden bile işten atılıyoruz ve suistimallerle karşı karşıya kalıyoruz. Hepimiz eğitimliyiz ve çoğumuz okullarımızdan mezun olduk ancak geçici çalışma statüsünde ve düşük ücretlere çalıştırılıyoruz” diyor.

16 saatten fazla sürdü

Devlet ve ilçe yönetiminden üst düzey yetkililerle, Çalışma Sağlık Bakanı’nın güvenceleri bile işçileri ikna etmedi. 16 saatten fazla süren protestoların ardından Sunguvarçatram’daki fabrikanın yakınında protesto yapan işçiler polis tarafından dağıtıldı. Yakındaki bir sanayi bölgesi olan Oragadam’da ise eylem yapanlar tutuklandı. O akşam yaklaşık 20 sendika aktivisti gözaltından sonra tutuklandı. Ertesi gün 67 kadın işçi serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan IndustriaLL Küresel Sendikanın Bölge Sekreteri Apoorva Kaiwar  “Foxconn fabrikası ve yurtlardaki insanlık dışı çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle genç kadınlar protestoya zorlandılar. Sendikaların bu genç işçilere ulaşmaları, onları örgütleyerek çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirebilmeleri şart.” dedi.

Kaynak: Kadın İşçi