Hollanda Adalet Bakanı Dersimli Dilan Yeşilgöz, Başbakan Olma Yolunda

Hükümetin düştüğü Hollanda’da Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz siyaseti bırakma kararı alan Başbakan Mark Rutte’nin ardından VVD’nin lideri olmak için adaylığını açıkladı. Ülke medyasına göre Yeşilgöz’ün Hollanda Başbakanı olması büyük ihtimal.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, siyaseti bırakma kararı alan Başbakan Mark Rutte’nin ardından ülkenin en büyük partisi VVD’nin lideri olmak için adaylığını açıkladı.

Yeşilgöz, Hollanda medyasına göre liberal sağ eğilimli Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) adaylığı için en güçlü isim.

Yeşilgöz’ün düşen hükümetin en büyük partisi VVD’nin lideri seçilmesi durumunda, Hollanda’nın ilk kadın ve göçmen kökenli başbakanı olma yolu da açılacak.

Hollanda siyasetinde neler oluyor?

VVD’nin katı bir göç ve iltica planı konusundaki ısrarlı tutumu nedeniyle çıkan anlaşmazlık nedeniyle, Hollanda’daki 4 partili koalisyon hükümeti geçen hafta düşmüştü.

Yaklaşık 13 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Mark Rutte, bu hafta başında siyaseti bırakma kararı aldığını belirterek, Kasım ayında yapılması beklenen erken seçimde VVD’nin başında olmayacağını açıkladı.

Rutte’nin kararının ardından Hollanda’nın en büyük partisi VVD’de liderlik arayışı başladı.

Partinin önde gelen isimlerinden eski bakanlar Klaas Dijkhoff, Edith Schippers ve Jeanine Hennis, VVD liderliği için aday olmayacaklarını açıkladı.

Hollanda medyası, parti içerisinde liderlik için şansı en yüksek ismin, Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz olduğunu duyurdu.

Medyadaki yorumlar için başta “Bu onur verici ama önemli bir karar. Bu yüzden bunu dikkatlice tartmanız gerekiyor” diyen Yeşilgöz, bugün adaylarını resmen açıkladı.

Yeşilgöz, ülkenin önde gelen gazetelerinden De Telegraaf’a yaptığı açıklamada da, Başbakan Rutte’nin halefi olarak “Hollanda’yı daha da güçlü ve dirençli hale getirmeye” hazır olduğunu söyledi.

Dilan Yeşilgöz hakkında

2022’de beri Hollanda Adalet Bakanlığı görevini yürüten 46 yaşındaki Yeşilgöz, daha önce de bakan yardımcılığı ve milletvekilliği yapmıştı. 2017 yılına kadar ise Amsterdam belediye meclisi üyesiydi.

“Hollanda iltica politikası olmasaydı, asla burada olmazdım” diyen Yeşilgöz, Hollanda hükümeti içindeki iltica ve göç politikasıyla ilgili müzakerelere de liderlik ediyordu.

VVD’nin, çatışma bölgelerinden gelen mültecilerin savaş bitince geri dönmesi ve bunlara yönelik aile birleşimi sınırlaması getirilmesi önerisi, diğer koalisyon ortakları tarafından kabul edilmeyince hükümet düşmüştü.

Genel başkan seçilmesi durumunda sağ liberal VVD’nin katı göç karşıtı politikalarını, kendisi de bir göçmen olan Dilan Yeşilgöz hayata geçirmek için uğraşacak.

Ankara’da 1977 yılında dünyaya gelen Yeşilgöz aslen Dersimli.

12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) görevli Dersim doğumlu sendikacı Yücel Yeşilgöz’ün kızı.

Yücel Yeşilgöz, darbe sonrası 1980 yılında Türkiye’den kaçarak Hollanda’ya sığınma talebinde bulunmuş.

Dilan Yeşilgöz de, annesi ve kız kardeşi ile birlikte 1984 yılında bir tekneyle Yunanistan’ın Kos adasına kaçmış, oradan da mülteci olarak Hollanda’ya gelmiş.

 

/Kaynak: BBC Türkçe/