İran: Kürt kadın gazeteci Jina Gorji’ye 21 yıl hapis cezası verildi

İran Devrim Mahkemesi, Rojhilat’ın Senendej kentinden gazeteci ve kadın hakları aktivisti Jina Modares Gorji’ye 21 yıl hapis cezası verdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Hengaw’ın verdiği habere göre Gorji, Jina Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardınan başayan Jin- Jiyan- Azadi (Kadın- Yaşam- Özgürlük) eylemleri sırasında (21 Eylül 2022)  tutuklanmıştı.

Senendejli Kürt gazeteci ve kadın hakları aktivisti Jina Modares Gorji’ye 21 yıl hapis cezası verildi ve  Hamedan Merkez Hapishanesine sürgün edildi.

Hengaw’ın bildirdiğine göre gazeteci Gorji, Sanandaj Devrim Mahkemesi 1. Şubesi tarafından ‘örgüt oluşturmak’ iddiasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Hükümeti devirmeyi amaçlayan düşman grup ve hükümetlerle işbirliği yapmak” gerekçesiyle de 10 yıl ceza verilen Gorji’ye  “hükümet aleyhine propaganda” suçundan ise 1 yıl hapis cezası daha; toplamda 21 yıl ceza verildi.

Kürt kadın gazeteciye kararın 23 Mayıs Perşembe günü tebliğ edildiği belirtildi.

Gorji’nin avukatlarının bu ağır cezaya itiraz ettiği ve davanın incelenmek üzere eyalet temyiz mahkemesine gönderileceği de kaydedildi.

 

/nupel/