İran’da 16 yaşındaki Esra Panahi adlı öğrenci dövülerek öldürüldü

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolarda 16 yaşındaki Esra Panahi’nin dini lider Hamaney’i öven marşı söylemediği için dövüldüğü ve hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı.

İran’da geçen ay “ahlak polisinin” başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına aldığı sırada şüpheli şekilde ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin cenazesinin ardından başlayan eylemler beşinci haftasında sürerken güvenlik güçlerinin çeşitli yollarla uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybedenler artıyor.

Ülkedeki eylemlerde insan hakları örgütlerine göre 200’den fazla kişi ölürken, İran’ın Güney Azerbaycan eyaletinde yer alan Erdebil kentinde, İran güvenlik güçlerinin geçen hafta bir liseye yaptığı baskında 16 yaşındaki Esra Panahi’nin İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i öven marşı söylemediği için dövüldüğü ve hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Guardian’ın haberine göre, ölüm haberini daha önce eylemler nedeniyle genel grev çağrısı yapan İran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi duyurdu.

Artı Gerçek’in haberine göre konsey 13 Ekim’de İran güvenlik güçlerinin Shahed Kız Lisesi’ne baskın yaptığını, bir grup öğrenciden İran’ın dini lideri Ali Hamaney’i öven “Salam Farmandeh” adlı marşı söylemesini istediğini ve öğrencilerin marşı söylemeyi reddettiğini açıkladı.

Açıklamada güvenlik güçlerinin bunun üzerine öğrencileri dövmesi sonucu bazılarının hastanelik olduğu, bazılarının da gözaltına alındığını ve cuma günü Panahi’nin okulda aldığı yaralar sonucu hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Eğitim Bakanı Yusuf Nuri’ye istifa etmesi çağrısı yapan İran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi, geçen hafta boyunca güvenlik güçlerinin ve sivil kıyafetli yetkililerin Erdebil’in yanı sıra Kürdistan eyaletindeki, Urmiye ve Reşt kentlerindeki okullara da bir dizi “vahşi saldırılarda bulunduğunu” söyledi.

Aynı gerekçe ‘kalp hastalığı’

İranlı yetkililer ise Panahi’nin ölümünde güvenlik güçlerinin sorumluluğunu reddetti. Devlet televizyonunda Panahi’nin amcası olduğu öne sürülen bir kişi 16 yaşındaki öğrencinin ölümünün “doğumsal kalp rahatsızlığından” kaynaklandığını iddia etti.

İran’da Panahi’nin ölümü ülke genelinde süren eylemlerde protesto edilirken ülkede giderek rejim karşıtı bürünen eylemlere çok sayıda liseli ve ortaokullu kız öğrencinin destek verdiği görülmüştü.

Eylemlerde öğrenciler başörtülerini çıkarmış, yürüyüş yaparak rejim karşıtı sloganlar atmıştı.

İran güvenlik güçlerinin Mahsa Amini ve Esra Panahi’nin yanı sıra 17 yaşındaki Nika Şakarami ve 16 yaşındaki Sarina İsmailzade’nin ölümünden sorumlu olduğu açıklanmıştı.

Ancak İranlı resmi yetkililer bu iki gencin de ölümünün eylemlerle ilişkili olmadığını, intihar ettiklerini ileri sürmüştü.

 

/Gazete Karınca/