İran’da Kürt kadın aktivist Gorj ikinci kez tutuklandı

İran’daki eylemlerin  4’üncü gününde tutuklanan ve kefaletle serbest bırakılan Kürt kadın aktivisti Zina Madras Gorj, tekrar tutuklandı. 

İran’da Jina Emînî’nin katledilmesinin ardından başlayan “Jin jiyan azadî” eylemlerinde Kürt kadın aktivist Zina Madras Gorj, “yıkıcı örgüt oluşturmak” gerekçesi ile tekrar tutuklanarak Sanandaj Cezaevi’ne gönderildi. Daha önce “Jin jiyan azadi” eylemlerinin 4’üncü gününde İstihbarat Dairesi tarafından tutuklanarak Sanandaj cezaevine gönderilen Gorj, 40 günlük tutuklama sonrası kefaletle serbest bırakıldı. “Yıkıcı örgüt oluşturmak” suçlaması ile yargılanması süren Gorj, rejim tarafından “ulusal güvenliğe karşı gizli anlaşma yapmak” ve “rejime karşı propaganda yapmak”la suçlandı.

 2’İNCİ KEZ TUTUKLANDI

 Alınan bilgilere göre Gorj, serbest bırakılmasının ardından istihbarat birlikleri tarafından birçok kez eylemlere katılmaması için tehdit edildi. Yargılaması süren Gorj’ının, Sanandaj Mahkemesi’ne çağrıldığı ancak gitmediği belirtildi. Mahkemenin verdiği tutuklama kararı ile dün rejim güçleri tarafından alınarak cezaevine gönderildiği bildirildi. 

 Öte yandan, daha önce katıldıkları eylemler nedeniyle yargılanan ve çıkan aflarla yargılanmalarına son verilen onlarca kişinin, aynı gerekçelerle yeniden yargılanmaya başlandığı ifade edildi.

/MA/