İranlı kadın sinemacılardan birlik kararı

İran’da cinsel şiddete karşı ortak bildiriye imza atan 300’ü aşkın sinema alanında emek veren kadın, birlikte hareket etme kararı aldı.

Cinsel şiddet, taciz tartışmalarının sürdüğü İran sinemasında konuyla ilgili açıklama yapan Sinema Evi’ne “cinsel şiddete karşı ortak bildiri” belgesine imza atan 300 kadın sinemacı bir dizi öneri sundu.

NuJinha’nın haberine göre İranlı 300’ü aşkın sinemacı kadın suçlamaların kovuşturulması gerektiğini hala savunduklarını hatırlatıyor.

Sinema Evi’nin cinsel şiddet ve taciz iddialarını araştırması, kovuşturması gerektiğini bildiren İranlı kadın sinemacılar, konuyla ilgili bağımsız bir iç ilişkiler kurumunun gerekliliğine dikkat çekerken bunun içerisinde hukuk, psikoloji, toplumsal cinsiyet, insan kaynakları, cinsel şiddet alanında uzman kişilerin oluştuğu bir örgütlenme öneriyor.

Somut öneri ve adımlar

Oluşturulacak kurumun ise, İran sinemasında mevcut bağlılık ilişkilerinden bağımsız hareket etmesi, cinsel şiddet konusunda tüm sinemacıları eğitmesi, kurumun salt kadınlardan oluşması, kolektif ve demokratik oylama yoluyla çalışması, sinema alanındaki tüm kadınlar tarafından kullanılmaya açık bir kurum olması isteniyor.

“Verimsiz prosedürlerin tekrarına” izin vermeyecekler

İranlı kadın sinemacılar Sinema Evi’nin açıklamasında “çözüm” olarak sunulanın yaşanan sorunların çözümünden uzak olduğunu da hatırlatıyor. Ortak bildiriye imza atan kadınlar aynı zamanda pratik çözüm ve mesleki ahlakın önemli olduğunu ve bu yönden bakarak hareket edeceklerini verimsiz prosedürlerin tekrarlanmasının karşısında duracaklarının da altını çiziyor.

 

/jinhaagency.com/