İsviçre’de kadın grevine yüz binler katıldı

İsviçre’de 14 Haziran’da yapılan feminist greve ülke genelinde yüz binlerce kadın katıldı.

İsviçre Sendikalar Birliği’ne (USS) göre yüz binlerce kişi İsviçre’nin tüm büyük şehirlerinde kadın grevi vesilesiyle haklarını savunmak için alanlara çıktı. Taleplerinin merkezinde eşit ücret yer aldı.

USS çarşamba günü akşam saatlerinde yaptığı basın açıklamasında 300 binden fazla kişinin greve katıldığını duyurdu.

Lozan’daki feminist greve polise göre 25 bin, organizatörlere göre ise 40 bin kişi, Bern’de organizatörlere göre 50 bin kişi, Cenevre’de 30 bin kişi alanlara çıktı.

Dört yıl önce, 14 Haziran 2019’da, 1918 genel grevinden bu yana en büyük toplumsal hareketlilik yaşanmıştı. USS’ye göre yarım milyon insan 2019 grevine katılmıştı. Kadın grevinin rengi olan mor bir dalga önce sokakları ve ardından federal seçimler sırasında parlamentoyu etkisi altına almıştı. Daha önce hiçbir federal seçimde bu kadar çok kadın Parlamento’ya seçilmemişti.

Son dört yıl içerisinde cinsel ceza hukuku reformunda tecavüzün yeni bir tanımı, aile içi şiddetin önlenmesi, babalık izni ve cinsiyet tıbbı gibi eşitlik konusunda bir dizi ilerleme sağlandı.

Ancak greve öncülük edenler, harekete geçmek için hala pek çok neden olduğunu söylüyor. Bunların başında emeklilik yaşının yükseltilmesi, cinsiyetçi ve cinsel şiddet, feminisid (kadın cinayetleri), ücret eşitsizliği, yapısal ırkçılık, çocuk bakım tesislerinin finanse edilmemesi, homo-, bi- ve transfobik ayrımcılık, kürtaj hakkına yönelik saldırılar geliyor.

/ANF/