Kadın koğuşlarına yapılan baskın işkencedir

Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Çağlar Demirel, Edibe Şahin, Aysel Tuğluk, Nurhayat Altun, Gülser Yıldırım’ın koğuşuna baskın düzenlenmesine ilşikin açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, “koğuşlara yapılan baskın işkencedir” dedi.

AKP-MHP iktidarı Covid-19’un giderek arttığı bu süreçte, baskılarını hapishanelerde de kesintisiz olarak sürdürüyor. Önceki gün Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Çağlar Demirel, Edibe Şahin, Aysel Tuğluk, Nurhayat Altun, Gülser Yıldırım’ın koğuşuna baskın düzenlendi. Baskının gerekçesi olarak da İmralı tecridi ve hapishanelerdeki hak ihlallerine karşı açlık grevi kararı olduğu belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi yaptığı yazılı açıklamada “Baskında; arkadaşlarımızın tuttuğu notlar, savunmaları, şiir ve edebiyat çalışmalarının yanı sıra kalem ve kitaplarına da el konuldu” dedi.

Keyfi bir şekilde yapılan bu baskının AKP-MHP faşist blokunun hamaset siyasetiyle yürüttüğü ve sözde adına “reform” dediği politikanın bir sonucu olduğunu belirten HDP Kadın Meclisi, “Sözde reform söylemlerini kullanmaya başladıktan sonra AKP-MHP iktidarı başta partimiz olmak üzere ülkede muhaliflere ve kadın mücadelesi yürütenlere yönelik baskıyı kat be kat arttırdı. Reform söylemleriyle birlikte yüzlerce kişi gözaltına alındı, onlarca kişi tutuklandı. Bir yandan da hapishanelerde muhaliflere yönelik baskı ve yıldırma politikaları arttırılarak sürdürülüyor” diye kaydetti.

Açıklamada, “AKP-MHP faşist blokunun reformu, mafya liderlerinin muhalifleri tehdit etmesidir. AKP-MHP iktidarının reformu, kadına şiddet uygulayan erkekleri, taciz ve tecavüzcüleri serbest bırakmasıdır, pandemi koşullarında hapishanelerde rehin tutulan muhaliflere baskılardır” diye vurgulandı.

Virüsün bu kadar yayıldığı içeri ile dışarının temasının azaldığı, açık görüşlerin olmadığı süreçte hapishanelerde baskınların yapılmasının işkence olduğu ifade edilen açıklamada, “Rehin aldığı arkadaşlarımızın içeride de sürdürdüğü mücadeleyi sindiremeyen AKP-MHP iktidarının bu çabaları beyhudedir” denildi.

HDP Kadın Meclisi, “Halkı, kadınları, gençleri reform adı altında yalanlarla meşgul eden AKP-MHP ittifakına şunu söylüyoruz; kadınlar bu ülkeye; sizin yalanlarınızla sürdürdüğünüz reformu değil, radikal bir değişimi getirecek, yeni yaşamı inşa edecek! Bir kez daha söylüyoruz; ne içeride ne de dışarıda zulmünüze asla boyun eğmeyeceğiz. Siz saldırdıkça biz daha da güçleneceğiz, dayanışmamızı büyüteceğiz” diye belirtti…