Kadına yönelik şiddet en çok hane içinde uygulanıyor

AKP iktidarı  kadınları korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’ni feshederken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na geçen ay 496 şiddet başvurusu yapıldı.

Başvuruların 263’ü şiddetle, 107’si ev içi şiddetle ilgili olurken hattı arayan 117 kadın hukuki olarak bilgilendirildi. Şiddete maruz bırakılan 76 kişi karakola yönlendirildi.

TKDF tarafından yönetilen Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na 1-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında gelen çağrılar sonucu 171 vaka dosyası açıldı. Başvuruların 24’ü arama sığınma talebi, 6’sı acil müdahale gerektiren şiddet vakaları hakkında, 3’ü de komşular tarafından şiddet ihbarı şeklinde yapıldı.
Hatta gelen çağrıların kentlere göre sayısı ise şu şekilde:

♦ İstanbul: 68
♦ İzmir: 16
♦ Ankara: 12
♦ Aydın: 10
♦ Antalya: 8
♦ Diğer iller: 32

Öte yandan hattın hizmete girdiği 2007’den bu yana aile içi şiddet hattına gelen toplam çağrı sayısı, 1 Eylül itibarıyla 80 bin 153 oldu. Ağustos ayı içerisinde hatta gelen ihbarlarda belirtilen ev içi şiddet mağdurlarının yaşları, 9 ila 80 arasında değişiyor.

EN ÇOK ŞİDDET KADINLARA UYGULANDI

Gelen çağrılara göre ağustos ayında ev içi şiddete yüzde 94,3’le kadınlar maruz bırakıldı. Kadınlar dışında ev içi şiddete maruz bırakıldığı en fazla belirtilenler ise çocuklar. Ev içi şiddet mağduru olarak belirtilen erkeklerin oranı da yüzde 0,7 oldu. İhbar edilen şiddet vakalarının oranları şöyle:

♦ Fiziksel: Yüzde 40,45
♦ Psikolojik: Yüzde 34,83
♦ Sosyal: Yüzde 12,36
♦ Cinsel: Yüzde 6,74
♦ Ekonomik: Yüzde 5,62

Veriler, kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete maruz bırakıldığını gösterdi. Kadınların evli olduğu erkekler, ‘şiddet uygulayan’ olarak belirtilenler içerisinde yüzde 65,3 oranla en geniş grubu oluşturdu. Bunu, yüzde 14,1 ile diğer aile üyeleri takip etti. Baba, ağabey, anne ve erkek çocuklar, ‘şiddet uygulayan’ olarak ihbarlarda belirtildi.

siddet-en-cok-hane-icinde-920821-1.

 

***

Önce kaçtı sonra teslim oldu

İstanbul Bayrampaşa’da 80 yaşındaki annesi Yüksel Sevinç’i öldüren Haluk Sevinç, gözaltına alındı. Haluk Sevinç, cinayeti işledikten sonra karakola gidip “Annemi öldürdüm” diyerek teslim oldu.

Olay önceki gün 15.00 sıralarında Cevatpaşa Mahallesinde meydana geldi. Haluk Sevinç, aynı evde yaşayan annesi Yüksel Sevinç’i öldürdü. Haluk Sevinç daha sonra kaçtı. Komşuların ihbarı sonrası olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri tarafından Yüksel Sevinç’in hayatını kaybettiği belirlendi.

Polis ekipleri olayla ilgili olarak Haluk Sevinç’i arama çalışması başlattı. Bir süre sonra Sevinç, polis merkezine giderek “Annemi öldürdüm” diyerek teslim oldu. Sevinç, gözaltına alındı.

Yüksel Sevinç’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumuna kaldırılırken Haluk Sevinç’in daha önceden bir kişiyi bıçakladığı için cezaevine girdiği, yakın bir zamanda tahliye edildiği öğrenildi.

/BirGün-Kadın/