Kadınlar: Hayatlarımız torbalarınıza sığmaz

Artan kadın katliamlarından Türk Aile Bakanlığının sorumluluğuna işaret eden kadınlar, “Hayatlarımız kutsal ailenize, torba yasalarınıza sığmaz. Katledilen kadınların isyanını kuşanarak yaşamlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Son üç günde 8 kadının erkekler tarafından katledilmesi, Van ve Mersin kadın platformları tarafından protesto edildi.

MERSİN

Mersin Kadın Platformu, son dönemlerde artan kadın katliamlarına dikkati çekmek için “Aileyi değil kadını koruyun” şiarı ile Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Aileyi koruyan politikalarınız kadını öldürüyor. 6284’e dokunma, uygula” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Jin jiyan azadî” sloganı atıldı.

Açıklamayı yapan platform sözcüsü Çiğdem Göksoy, son üç günde 8 kadının katledildiğini hatırlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na seslenen Göksoy, “Aileyi koruyan, boşanmayı engelleyen politikalarınız her gün kadınları katlediyor.  Kadınları şiddet gördüğü evlere, ilişkilere hapseden politikalarınızdan derhal vazgeçin, şiddeti önleyici yasaların gereklerini uygulayın. Kadınlar her gün en çok da evli olduğu erkekler tarafından öldürülürken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’ ile boşanmaları daha fazla engellemeye çalışarak kadınları aileye daha bağımlı hale getirmeye çalışıyor” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için mevcut yasaların etkin bir biçimde kullanılması gerektiğini belirten Göksoy, “Adının içerisinde ‘kadın’ geçmeyen bakanlık ailenin varlığını, güçlendirilmesini kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkının önüne koymaktadır. Bir kez de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünden tekrar ediyoruz. Katledilen kız kardeşlerimizden siz sorumlusunuz. Aileyi kutsayarak, boşanmaları engelleyerek hayatlarımıza kast etmekten vazgeçin. Bu katliamı durdurun. Kadın düşmanlığının, ayrımcılığın ve erkek şiddetinin son bulması için İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmeli ve 6284 etkin şekilde uygulanmalıdır. Hayatlarımız kutsal ailenize, torba yasalarınıza sığmaz. Katledilen kadınların isyanını kuşanarak yaşamlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması sloganlar eşliğinde sona erdi.

VAN

Van Kadın Platformu öncülüğünde Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar Kürtçe ve Türkçe “Kadın cinayetleri politiktir” pankartı açtı. Açıklamaya, Tevgera Jinên Azad (TJA), Star Kadın Derneği, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri, belediye eşbaşkanları ve çok sayıda kadın katıldı.

Platform adına açıklamayı yapan Star Kadın Derneği Başkanı Avukat Zeynep Demir, son 24 saat’te 7 kadının erkekler tarafından katledildiğini hatırlattı. Star Kadın Derneği’nin 2024 yılı Wan ve çevre illeri için hazırladığı rapora dikkat çeken Zeynep Demir, “Yılın ilk yarısında, şüpheli kadın ölümü ve kadın cinayetiyle 21 kadın yaşamını kaybetti. Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Bizler kadın cinayetlerini sayılar ve listeler üzerinden okumak istemiyoruz. Kadına yönelik şiddeti önleme mekanizmalarının etkin kullanılmadığını artan cinayet- ölüm haberlerinden görüyoruz. Devlet, bireyin maddi ve manevi varlığını her türlü tehlikeden, tehditten ve şiddetten korumakla yükümlüdür. Bu yükümlülüklerine uygun davranılmadığını yakın zamanda, Diyarbakır’ın Çınar ilçesiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasında 20 Haziran Perşembe akşamı başlayan ve 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangınla da görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Antidemokratik uygulamaların, özelleştirilmiş kamu kurumlarının ve ırkçı söylemlerin üretildiği bir sürece eşlik ettiklerini sözlerine ekleyen Zeynep Demir, her sabah farklı bir felaket haberleriyle uyandıklarını ifade etti. Demir, sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Şiddetin, ölümlerin, tecavüz ve tacizlerin artarak sürdüğü; kadın cinayetlerinin, tecavüz dahil tüm şiddet biçimlerinin sıradanlaştırıldığı bu dönemde, frenleyici politikalar ve mekanizmaların acilen devreye sokulması gerekiyor. Oysa siyasi iktidar bu süreçlerde, kadına yönelik şiddetle mücadele mekanizmalarının uzun yıllardır kayyum yönetimiyle engellendiği Hakkari’de Belediyeye tekrar kayyum atayarak ve yine Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yetmezmiş gibi 6284’u de hedef alarak akıl almaz girişimlerde bulunuyor. Bizler hukuksuzlukları hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve haklarımı talep etmekten vazgeçmeyeceğimizi her yerde ve her platformda ilan ettik, etmeye devam ediyoruz.”

Zeynep Demir, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Açıklama “Jin, jiyan ve azadî” sloganı ve oturma eyleminin ardından son buldu.

 

/ANF/