Kadınlar Süleymaniye’den seslendi: Jin- Jiyan- Azadî felsefesi büyüyecek

Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin açılış etkinliğinde yapılan konuşmalarda, “Nagihan’ın yaktığı meşale bu kütüphanede can bulacak. Jin, jiyan, azadî’ felsefesi büyüyecek” mesajı verildi. 
Federe Kurdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde açılışı gerçekleştirilen Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi’ne dair etkinlikler ikinci gününde sürüyor. Merkez binasında toplanan kadınlar, “jin jiyan azadî” sloganlarıyla binaya giriş yaptı. Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kadın Meclisi, Şengal, Mexmûr ile Kuzey ve Doğu Suriye’den çok sayıda kadın etkinliğe katıldı. Yine Katalonya Jineoloji Komitesi, Almanya’dan ataerkil toplum üzerine çalışmaları bulunan doktor Barbara Pade Theissen, Almanya Jineolojî Komitesi ve dünyanın birçok yerinden kadınlar etkinliğe katıldı. Dünyanın dört bir yanından merkezin açılışı için gelen kadınlar, kadın tarihine ve mücadelesine ışık tutan kitaplar ile kendi çalışmaları olan kitap ve dergileri beraberlerinde getirerek, kütüphaneye bağışladı.
KADINLAR TEK AMAÇ İÇİN TOPLANDI
Programa Kuzey ve Doğu Suriye’den katılan Kadın Yazarlar Derneği’nden Botan Hoşî, Kurdistan’ın dört bir yanından kadınların tek bir amaç için toplandığını belirtti. Kuzey ve Doğu Suriye’de mücadele eden kadınların selamlarını getirdiğini söyleyen Hoşi, “Kadınlar orada özgürlük mücadelesi veriyor. Kısıtlı imkanlardan ötürü buraya gelmek isteyen birçok kadın gelemedi. Rojavalı yazar kadınların sizlere selamları var. Tüm imkansızlıklara rağmen bu kütüphanenin açılmasını önemli buluyoruz. Biz kadınlara kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
KADIN EMEĞİNİN ÜRÜNÜ 
KJAR (Koordînasyona Komelgeha Jinên Azad a Rojhilatê Kurdistanê) adına açılışa katılan Fatma Rojhilat, Silêmaniyê’de 4 Ekim 2022’de katledilen Jineolojî Akademisi üyesi Nagihan Akarsel’in Kürt Kadın Kütüphanesi için yürüttüğü çalışmaları anımsattı. Rojhilat, “Bir emeğin ürünü olarak açıldı burası, bizlerin de bu emeğe sahip çıkarak devamını getirmemiz lazım. Kadınların mücadelesini temsil eden bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Özgürlük isteyen tüm kadınların mücadelesi önünde eğiliyorum” dedi.
ALMAN KAMPFEN: HEYECANLIYIZ
Almanya’dan katılan Sina V. Gemeinsam Kampfen, merkezin yürüteceği çalışmaların önemli olduğunu vurgulayarak, “Büyük ninelerimizin şarkılarının kaydedilmesi, demokratikleşmek açısından oldukça önemli. Kendi kültürümüz, geçmişimizi ve dilimizi bulduğumuz Mezopotamya’ya götürüyor. Burada tarihsel araştırma yapılması bizim açımızdan çok anlamlı. Buradayız, çünkü bu sürecin bir parçası olmak istiyoruz. Katkı sunmak ve geliştirmek istiyoruz. Bunun için heyecanlıyız. Bütün kadınlar bu sürecin parçası olacaklar” şeklinde konuştu.
‘KADIN TARİHİ VE TOPLUMSALLIĞI OKUNACAK’
Federe Kurdistanlı Sirweey Beyan, Kürt kadınlarının tarihi mücadelesinin bu kütüphanede yazılacağını, araştırılacağını belirtti. Beyan, “Bütün dünya, başta Kürt kadınları olmak üzere dünya kadınlarının tarihini, toplumsallığını görecek, okuyacak” dedi.
‘JIN JIYAN AZADÎ’ FELSEFESİ 
Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş, özgürlük mücadelesi yürüten Kürt kadınları selamladı. Güneş, “Nagihan’ın hayalini gerçekleştirmek için bizi burada toplayan kadınları selamlıyorum. ‘Jin jiyan azadî’ sloganı ile Jîna Emînî’nin hesabını sorarken, ‘jin jiyan azadî’nin emektarı Nagihan’ın katledildiği haberini aldık. Rojhilat’ta Jîna, Başûr’da Nagihan, Rojava’da Hevrîn Xelef, Yusra, Fransa’da Sakine, Leyla ve Fidan… Kürt kazanımlarının olduğu her yerde bize bir mesaj verilmek isteniyor. Kadın özgürlükçü kadın paradigmamızı boğmak istiyorlar. Kürt mücadelesini boğmak istiyorlar. Biz de buradan, bu kütüphaneden şu mesajı veriyoruz: Nagihan ve yol arkadaşlarının yaktığı meşale bu kütüphanede can bulacak, kütüphaneden yayılan sesler dünyada ‘jin jiyan azadî’ felsefesini büyütecek, faşizme karşı boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.
Güneş, “Ölümsüz yoldaşımız Nagihan’ın mücadelesi yarım kalmadı, kalemi yerde kalmadı. Bugün burada arkadaşların senin bir hayalini gerçekleştirdi. Tüm hayallerini tek tek gerçekleştireceğiz” diye belirtti. Bu sırada salondan “Nagihan ölümsüzdür” sloganı yükseldi.
Konuşmaların ardından kadınlar, getirdikleri kitap ve eserleri, Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi’ne yerleştirdi.
Program, “jin jiyan azadî” ve “Nagihan yoldaş ölümsüzdür” sloganlarıyla sona erdi.
Mezopotamya Ajansı / Arjin Dilek Öncel