Kadınlardan gazeteciler ve Fincancı için protesto eylemi

Kadınlar Birlikte Güçlü, TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasını Kadıköy’de protesto etti. Kadınlar darp edilerek gözaltına alınırken, polis şiddetine sloganlarla karşılık verdi.

Kadınlar Birlikte Güçlü, Kimyasal silah kullanımına ilişkin yaptığı değerlendirme ardından hedef gösterilerek bu sabah İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve 9 kentte yapılan ev baskınları ile 11 özgür Kürt basın emekçisinin gözaltına alınmasını protesto etmek için “Susmuyoruz” şiarıyla Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının bir araya geldiği açıklama öncesi, Süreyya Operası’nın önü ve çevresi yüzlerce polis ve gözaltı aracı ile ablukaya alındı.

‘GAZETECİLER İÇİN BURADAYIZ’

Kadınlar bir araya gelir gelmez polisler, Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak “gerekçesini” öne sürerek eyleme izin vermeyeceklerini belirtti. Kadınlar ise eylemlerinde kararlı olduklarını belirtti. Bu esnada yüzlerce polis kadınları ablukaya aldı, çekim yapan gazetecileri de alandan uzaklaştırdı. Bu duruma tepki gösteren bir Barış Annesi, “Gözaltına aldığınız gazeteciler için buradayız. Hala engellemeye çalışıyorsunuz. Yeter artık yasaklarınız” sözlerini kullandı.

SLOGANLARLA KARŞILIK

Ardından polisler kadınları darp ederek gözaltına aldı. Kadınlar polis şiddeti ve işkencesine karşı “Özgür basın susturulamaz”, “Şebnem Korur yalnız değildir” sloganları atarak direndi. Çevredeki yurttaşlar da polis işkencesi ve gözaltılara tepki gösterdi.

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Perihan Koca’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.

Öte yandan Süreyya Operası’nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri de burada polis engeli ile karşılaştı. Uzun süre kitle ile uzlaşma yapmaya çalışan polisler, kitlenin eylem yapmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Bu duruma tepki gösteren kitle ise “Şebnem hoca yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak alkış tuttu. Ardından kitleye saldıran polisler, yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, “Özgür basın susturulamaz”, “Şebnem Korur yalnız değildir” sloganları atarak polis şiddetine karşı direndi. Eylemciler ters kelepçe ile gözaltına alınırken, çekim yapan gazeteciler de polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. Bu esnada bir kadın gazetecinin boğazı polisler tarafından sıkılırken, bir diğer gazeteci de tekmelendi.

Ardından aralarında Barış Anneleri’nin de bulunduğu yaklaşık 15 kişi, “Jin Jîyan Azadi”, “Özgür basın susturulamaz”, “Şebnem Korur yalnız değildir” sloganı atarak gözaltıları yürüyüş ile protesto etti. Bu esnada kitleyi ablukaya alan polisler, yaklaşık 15 kişiyi daha gözaltına aldı.

 

/MA/