Kadınlardan Semra Güzel’e destek eylemi

HDP’li Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması kararına tepkili olan kadınlar, “Başaramayacaklar, siyasetin ve yaşamın öznesi olmaya devam edeceğiz” dedi. 
Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyonu, 17 Şubat’ta yaptığı toplantıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı. MHP’nin yanı sıra muhalefette yer alan İYİ Parti ve CHP’li üyelerin de destek verdiği kararın, önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a sevk edilmesi bekleniyor. Genel Kurul görüşmeleri ardından yapılacak oylamayla Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılıp, kaldırılmayacağı kesinleşecek. Kararı değerlendiren kadınlar, Güzel’in yanında olduklarını vurguladı.
KADIN MÜCADELESİ HEDEFTE
Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi Rozerin İldan, uzun süredir Kürt kadın siyasetçilere dönük benzer yönelimlerin olduğuna dikkati çekti. Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması için öne sürülen 2014’te PKK’li Volkan Bora’yla çektirdiği fotoğrafın seç teşkil etmediğini ifade eden İldan, fotoğrafı “siyasetin küçük oyunlarından biri” şeklinde nitelendirdi. İldan, “Yoğun olarak bir saldırı furyasından geçiyoruz. Bu bizlere ve kadın mücadelesine yönelik bir saldırıdır. Güzel’in şahsında gerçekleştirilen saldırı, kadın mücadelesini engellemek amaçlıdır” dedi.
Güzel’in yanında olduklarını vurgulayan İldan, “Ona dönük her yönelim kadın hareketine gerçekleştirilen bir yönelimdir. Ondan kaynaklı bu saldırıyı kınıyor ve kabul etmiyoruz. Bu saldırı bizim mücadelemize dönük bir saldırıdır. Ne olursa olsun başaramayacaklar. Kadınlar olarak hem siyasetin hem de yaşamın öznesi olmaya devam edeceğiz. Biz buradayız. Bu mücadelenin hep bir şekilde yolu kapatılmaya çalışılır. Ama her zaman bir şekilde bir yol açılır” diye konuştu.
‘BİR SUÇ VARSA DEVLETİNDİR’ 
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Güzel’in yıllardır barış, insanlık ve kadınlar için mücadele verdiğini söyledi. Bir fotoğraf üzerinden bütün Kürt kadınların hedef alındığını belirten Tosun, “Ama o fotoğraf Kürt kadınlarının gerçekliğidir. O fotoğraf, bu toprakların ve bu topraklar üzerinden yıllardır yürütülen savaşın gerçekliğidir.  O fotoğraf bu coğrafyanın fotoğrafıdır. O acının resmini taşımayan tek bir ev ve aile yok. Hangi kapıyı çalarsanız çalın, muhakkak o fotoğrafın olduğu bir ev vardır. Ya zindanların ya da sürgünleri bekleyenler vardır. Suç teşkil edecek bir fotoğraf değildir. Suçlusu varsa devlettir. Çünkü bu topraklara barışın gelmesini istemiyor ve her zamanda savaş siyasetini sürdürüyor” dedi.
İKTİDARIN KADIN KORKUSU 
“Semra Güzel gönüllerin vekilidir” diyen Tosun, Güzel’in halkın iradesiyle Meclis’e geldiğini ifade etti. Tosun, “Biz arkadaşımızın arkasındayız ve onu sahipleniyoruz. AKP-MHP faşist bloğunun kadın katliamını yapanlar ve çetelerle olan fotoğrafları her zaman ortaya çıkıyor. Ama hiçbir şekilde bunlar nedeniyle sorgulanmıyorlar. Bu asla kabul edilemez. Kürt kadınına saldırmasının nedeni Kürt kadın mücadelesinden korkmasıdır. Çünkü Kürt kadını alanlara çıktığında barış, eşitlik ve huzur gelecek. Bu yüzden Kürt kadınları üzerinden kirli bir siyaset yürütüyorlar” şeklinde konuştu.
HALKIN VEKİLİ
TJA üyesi Evin Yelboğa ise geçmiş dönemlerde de halkın Meclis’e taşıdığı birçok milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırıldığı ve belediye eşbaşkanlarının yerine kayyım atandığını anımsattı. Yelboğa, “Bu sadece seçilmişler nezdinde değil, Kürt kadını nezdinde yaşanan bir süreçtir. Ancak biz kadınlar alanlardayız, alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi. Kadın katilleriyle fotoğraf çeken iktidardaki kişilere karşı ses çıkarılmadığına dikkati çeken Yelboğa, “Erkek vuruyor, devlet koruyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Bütün bu saldırılara 8 Mart’ta cevap olacağız” diye konuştu.

 

/MA/