Kadınlardan tutuklamalara tepki: Mücadeleye devam

 İzmir’de yaşanan tutuklamalara tepki gösteren kadınlar, mücadelelerine set çekilemeyeceğini vurgulayarak, “Mücadeleye devam” mesajı verdi.
İzmir’de 22 Mart’ta yapılan ev baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi İdil Uğurlu, Barış Annesi Behiye Yalçın, HDP Gençlik Meclisi üyesi Berfin Çiçek ile Selma Demir, Hayat İzgi, Newroz Çelik, ve Barış Kırmızıtaş gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlar, açık ve gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Barış Kırmızıtaş ise, serbest bırakıldı.
‘SEÇİM ÖNCESİ SİNDİRME POLİTİKASI’
HDP’li kadınlar tutuklamalara tepki gösterdi. HDP İzmir İl yöneticisi ve TJA üyesi Funda Akbulut, gözaltı ve tutuklamalarla kadın mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Bu baskıların kadın örgütlenmesi ve direnişini engelleyemeyeceğini ifade eden Akbulut, tutuklamaların bilinçli bir şekilde seçim öncesine denk getirildiğine işaret etti.
8 Mart ve Newroz’da “direniş ruhu etrafında kenetlenen” kadınların tutuklandığını dile getiren Akbulut, “İktidar her yerde öncü kadınları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Kadın hareketini kriminalize ediyor. Hiçbir şekilde özgür kadın hareketi kriminalize edilemez. Kadınlar her zaman her yerde mücadeleye devam edecekler. İktidar bu mücadelenin önüne set çekemeyecek” dedi.
‘BASKILAR SONUÇ VERMEYECEK’
Yıllardır kadın mücadelesi üzerinde ciddi baskılar olduğunu ifade eden HDP Parti Meclis (PM) üyesi Besriye Tekgür, “Kadınların her yerde alanlarda olması iktidarı korkutuyor ve bunun önüne geçmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu baskılarla büyüyen kadın mücadelesinin önüne geçemeyecekler” diye belirtti.
‘MÜCADELEYE DEVAM’
HDP İzmir İl Örgütü yöneticisi Vezan Karabulut ise, “Seçim öncesi kadın arkadaşlarımızın tutuklanması bizlerin çalışmasını sekteye uğratmak içindi. Fakat bu bizi daha çok öfkelendirdi, asla geri adım atmayacağız. Bunlar seçim öncesi beklemediğimiz şeyler değil, iktidar gidecek ve gideceği için bu kadar baskı kurmaya çalışıyor. Emekten, doğadan yana olandan korkuyorlar. HDP’den korkuyorlar. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

/MA/