Kadınlardan yeni dönemde mücadele çağrısı

Meclis’te oluşan kadın karşıtı tabloya karşı mücadeleye devam edeceklerini söyleyen kadınlar, “Korku duvarlarını yıkacağız” mesajını verdi. 

 İktidarı boyunca kadın kazanımlarını hedef alan, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen AKP iktidarı, seçim öncesi bekar ve yalnız kadınları sahiplendireceğini söyleyen Hür Dava Partisi ve 6284 sayılı 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu hedef alan Yeniden Refah Partisi ile ittifak kurdu. Kadın karşıtı politikalarıyla bilinen bu partilerin bir araya geldiği Cumhur İttifakı, Cumhurbaşkanlığını kazandı, Meclis’te çoğunluğu sağladı. 

 Seçim sonuçlarının ardından kendilerini zor bir dönemin beklediğini ifade eden Kadınların Kurtuluşu’ndan Gamze Taştı ve Sosyalist Kadın Meclisi’nden (SKM) Ebru Yiğit, kadınları mücadeleye çağırdı.

 

KADINLARA DÜŞMANLIK BESLENİYOR  

Kadınların Kurtuluşu’ndan Gamze Taşçı, Cumhur İttifakı çatısı altında bugün Meclis’te bir araya gelen siyasi partilerin, uzun yıllardır kadınların tüm kazanımlarına saldıran ve kadını toplumsal yaşamın her alanından uzaklaştıran bir zihniyetin temsilcisi olduklarını vurguladı. Bu zihniyetin, kadınlar için çok önemli olan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldığını anımsatan Taşçı, bu kadın karşıtı radikal oluşumların başta Kürtlere, mültecilere ve LGBTİ+’lara karşı düşmanlık beslediğini belirtti. Bu politikaların toplumu dizayn etme hedefiyle sürdürüldüğünü ifade eden Taşçı, “Biz kadınlar, AKP ve MHP’yi meşru görmeyeceğiz. Bizim açımızdan bu ülkede faşizmin oluşturduğu tahkimatı ortadan kaldırmak, sadece bir seçim süreciyle oluşacak bir durum değildir. Bu durumun mücadeleyle aşılacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘KORKU DUVARLARINI YIKACAĞIZ’ 

 

Meclis’teki kadın karşıtı oluşumlara karşı ilerleyen süreçlerde yürütecekleri mücadeleye ilişkin Taşçı, “Kadınların geleceği hakkında karar veren, şiddeti açık hale getiren, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilenin Erdoğan olduğunu biliyoruz. Yine açık bir şekilde kadınların çalışma hakkını, ‘kadınlar narindir’ diyerek engellemeye çalışan, bizi sahiplendirmek isteyenlerin, özgürlüklerimizi ve kazanımlarımızı yok etmeye yönelen patriarkal, erkek düzen iktidarı olduğunun bilincindeyiz. Mücadelemizi bu ayaklar üzerinden yürüteceğiz. Biz bu ülkede patriarkal kapitalizme, sömürüye ve onun işgal politikalarına karşı tüm kadınlara ortak bir mücadele çağrısını yapıyoruz. Buna karşı mücadelemizi ‘Üçüncü Yol’ ekseninde yürüteceğiz. Kadınlar olarak özgür, bağımsız, feminist mücadelemizle sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Bizi itaate zorladıkları bir ortamda, korku duvarlarını da yıkacağız. Her fırsata kadın karşıtı politikalara karşı, sokaklara inen kadın vekillerimizle, Meclis kürsülerini sallayan bir mücadele ayağı oluşturacağız. Feminist bilincimizle kadın dayanışmamızla bunu yapacağız” dedi. 

 

KADINLARI BEKLEYEN SÜREÇ 

 SKM üyesi Ebru Yiğit, seçim sonuçlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, yeni dönemde AKP iktidarını yürütecekleri mücadeleyle daha fazla zayıflatacaklarını söyledi. Yiğit, “Çok uzun zamandır AKP-MHP faşizminin bu topraklarda yönetememe krizi yaşadığını biliyoruz. Dolayısıyla bugün açığa çıkan faşist diktatör tabloya karşı mücadele etme kararlılığı, AKP’yi daha da zorlayacak. Erdoğan, seçimden hemen sonra milliyetçi, ırkçı, kadın, Kürt, LGBTİ+ düşmanı politikalarının ve söylemlerinin artacağının sinyallerini çokça verdi. Dolayısıyla bu baskıların arttığı her durumda direnen öznelerin direnişi ve mücadelesiyle de karşılaşacaktır. Dolayısıyla bu süreç AKP’nin yönetme krizini derinleştiren bir süreç olacak” şeklinde konuştu. 

 Meclis’te ortaya çıkan sağ milliyetçi tabloya işaret ederek, kadınları zorlu bir sürecin beklediği ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. 

 

Mezopotamya Ajansı / Esra Solin Dal