KASED Amed’de kadın ve çocuklara sanat eğitimi verecek

Kadın ve çocuklara sanatın farklı dallarında eğitim vermek için kurulan KASED 5 Eylül’de açılışını vereceği programla gerçekleştirecek. Dernek kentte bulunan ve sanata ulaşma anlamında alternatifi bulunmayan kadın ve çocuklara dokunmayı hedefliyor.

 Amed’de KASED (Kadın Kültür Sanat Edebiyat Derneği)  kuruldu. Sadece kadın ve çocukların eğitim gördüğü dernekte Kürtçe dili, resim, sinema ve halay kursları veriliyor.

Jinhaagency’den Medine Mamedoğlu’nun haberine göre derneğin 5 Eylül’de yapılacak olan resmi açılışına Amed’de bulunan sanata meraklı bütün kadın ve çocuklar bekleniyor.

“Sanat deyince akla kadın geliyor”

Derneğin Kürtçe dil eğitmeni Saliha Ayata, 7 kadın bir araya gelerek, kadınların sanata daha ön planda olması ve imkânı olmayan kadınların sanat alanında söz sahibi olabilmesi için böyle bir dernek açma ihtiyacı duyduklarını ifade etti. Kültür ve sanat alanında çalışan kadınlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda derneğin kurulduğuna yer veren Saliha Ayata, “Kültür-sanat alanında kadınların artması ve kadınların rengini, doğasını öne çıkarmak için neler yapılmalı dedik. Aklımıza bu geldi. Sanat deyince akla hemen kadın geliyor. Bunun için biz de kadının adı olduğu bir dernek olsun istedik. Çevrede Kürt, Türk, Ermeni kadınlar oraya gelip kendi kültürlerini sanatlarını ortaya çıkarsınlar. Yazı, resim, müzik, halay ya da sinema olabilir bunlar. Bu konuda kendilerini eğitip içlerindeki durumu dile getirmeleri için burayı açmaya ihtiyaç duyduk” diye konuştu.

“Açılışta pandemi engeline takıldık”

Bir sene önce açılan dernekteki çalışmaların ve tanıtımların pandemi nedeniyle sürekli aksaklığa uğradığını belirten Saliha Ayata, şunları söyledi: “Biz burayı açtıktan sonra ilk başta tadilat yaptık, tam işlerin sonuna geldiğimizde pandemi baş gösterdi. Korona virüsü başladıktan sonra diğer bütün işler gibi bizim de işimiz durdu. Ondan sonra 2020’nin Haziran ayında derneği açtık. Hem var olan virüs hem de ne olacağını çok bilmediğimiz için resmi bir açılış yapamadık. Bazı alanlarda kurslarımızı açtık, kadınlar gelip başvuruda bulundu. Kışın da pandemi nedeniyle bir açık bir kapalı kaldık.”

“Kadınlar ve çocuklar açılışa davetli”

Dernekte sadece kadınlar ve çocuklar için eğitim verdiklerini kaydeden Saliha Ayata, 5 Eylül’de yapacakları açılışa katılma çağrısında bulundu. Saliha Ayata, halayların çekilip şarkıların söyleneceği açılış programına dair ise, “Amed’de bilerek derneği Bağlar’da açtık, çünkü buradaki kadınlar alternatifsiz, onlara ulaşmak için buraya geldik. Burada da derneğe kadın ve çocuklar geliyor. 5 Eylül’de sanatçı kadınların büyük bir coşkusu ve heyecanıyla derneğin açılışını yapacağız. Buradan en büyük çağrıyı kadınlara yapıyoruz, kadınlar ve çocuklar açılışımıza gelsin. Hep birlikte halaylar çekip eğlenelim” ifadelerinde bulundu.