KESK Kadın Meclisi: 1 Mayıs’ta alanlarda 14 Mayıs’ta sandıktayız

KESK Kadın Meclisi, AKP-MHP iktidarının kadın kazanımlarına saldırdığını belirterek, “Emeğimiz ve sözümüz ile 1 Mayıs’ta alanlarda, 14 Mayıs’ta sandıktayız” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, 1 Mayıs’a giderken seçim taleplerini ve 1 Mayıs mesajlarını paylaştı.  Açıklamada, yas ve öfke ile 1 Mayıs’ı karşıladıkları belirtilerek, AKP-MHP iktidarının kadın yaşamını hiçe saydığı kaydedilerek, “AKP-MHP iktidar bloğu, bir avuç sermayedar zenginliğine zenginlik katsın diye, emeği ve doğayı gasp ediyor” denildi.

 ‘TÜRKİYE KADIN YOKSULLUĞUNUN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKELERDEN’

 Halkın gittikçe yoksullaştığı, ülke ekonomisinin ise bir avuç sermayedar için büyüdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Yirmi yılın sonunda geldiğimiz yerde insan hayatının ve emeğin hiç olmadığı kadar değersizleştirildiğini görüyoruz. Ülkedeki yoksulluğu görmezden geliyor, yaşanan yıkımlara kader diyorlar. Dip noktalarda seyreden Türkiye ekonomisinin büyüdüğü propagandası yapıyorlar. Evet, ülke ekonomisi bir avuç sermayedar için büyüdü. Ancak bizler her geçen gün daha da yoksullaşıyoruz. Türkiye kadın yoksulluğunun en fazla, kadın istihdamının en düşük olduğu ülkelerden biri. Bizleri halihazırda çepeçevre kuşatan toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, deprem ve ekonomik krizle birleşince her alanda güvencesizlik daha da derinleşiyor.”

 ‘1 MAYIS’TA ALANDA 14 MAYIS’TA SANDIKTA OLACAĞIZ’

 Açıklamada, AKP/MHP iktidarının kadınların iş ve aile yaşamlarını uyumlaştırma politikaları adı altında kadını aileye ve erkeğe tabi kılan politikalarla kadın emeğini güvencesizleştirdiği belirtilerek, şunlara yer verildi: “Güvenli çalışma hakkımız neredeyse ortadan kaldırıldı.  AKP/MHP iktidarı haklarımıza dönük saldırıları ile kadını aileye hapsederek, kadına başka bir varoluş imkânı tanımayan muhafazakâr söylemleri ve düzenlemeleriyle toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdi. İki büyük depremle enkaz altında kalan AKP-MHP iktidar bloğu seçimlere de kendisi gibi doğa, kadın ve LGBTİ+lara düşman HÜDA-PAR ve Yeniden Refah’la hazırlanıyor. Kadınların yıllarca mücadele ederek elde ettikleri kazanımları ortadan kaldırmaya yönelik pazarlıklarla oy toplamaya çalışıyor. İktidarın seçim kampanyasında karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması, 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un ortadan kaldırılması ve LGBTİ+ derneklerinin yasaklanması da var.  Neoliberalizmi ve kültürel muhafazakârlığı yükselterek, toplumsal cinsiyet ayrımcılığını körüklemekte ısrar eden, cemaat ve tarikatların hegemonyasını güçlendiren, kadınlara tek bir yaşam biçimini dayatan politikalarına karşı sözümüzü söylemek, mücadelemizi örmek, varız demek için 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde alanlarda, 14 Mayıs’ta da bu tekçi, cinsiyetçi, ırkçı iktidara dur demek için sandıklarda olacağız. 1 Mayıs’ta Alanlarda 14 Mayıs’ta Sandıklarda Olacağız!”

 

/MA/