KJK: İşgalin önüne geçmek için Kobanê direnişini büyütelim

KJK Koordinasyonu, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde yaptığı açıklamada “10. Dünya Kobanê Günü vesilesiyle direnişi büyütme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

KJK’nin internet sitesinde yer alan açıklamada “Dünya Kobanê Günü, başta tarihi Kobanê direnişinde öncü ve fedai düzeyde yer alan Şehitlere, Önder Apo’ya, özgürlük savaşçılarına, halkımıza ve ilerici insanlığa kutlu olsun diyoruz. 21. yüzyıl devriminin simge yeri olan Kobanê’yi canları pahasına DAİŞ’ten özgürleştiren bütün Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Yine Kobanê’nin özgürleşmesinde direnişi, mücadelesi ve katkısı ile emek veren tüm dostları, halkları, devrimci örgütleri ve enternasyonalist yoldaşları bir kez daha selamlıyoruz” ifadeleri kullandı.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi:

“Kobanê direnişi ulusal olarak Kürtleri bir arada durma, ortak yürek, tutum ve duruş sergilemesi açısından da tarihi önemde ve değerde olmuştur. Yine evrensel çapta da kadınlar başta olmak üzere, halkların, sol, sosyalist, anarşist ve antikapitalistlerin ortak duruşu; yeni enternasyonalist mücadelesinin yol haritasını çizmiştir. Ezilen toplumların, kadınların ve halkların birlikte ve ortak duruşunun, devletlerin siyasetinden ve çıkar, paylaşım savaşlarının şiddetinden daha büyük ve güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Onun içindir ki Kobanê’nin özgürleşmesi sadece Rojava Kürdistan’ının küçük bir kasabası ve toprak parçasının özgürlüğü ve kurtuluşundan çok büyük anlam ifade etmiştir. Dünya Kobanê Günü bu hakikatin adlandırılması olmuştur.

Kobanê’de yenilgiye uğratılan sadece DAİŞ’in fiziki ve askeri gücü olmamıştır. Yenilgi yaşayan hegemon-erkek egemen faşizmin soykırım, talan ve işgal politikaları ve uygulamaları olmuştur. AKP faşizminin sahadaki vekil gücü olarak hareket eden DAİŞ’in temsil ettiği karanlık, Rojava şahsında 21. yüzyılın ilk büyük devrimini yutarak yok etmeyi amaçlamıştır. Başta Kürdistan olmak üzere bütün bölgeye ve dünyaya ilham veren, umut ve inanç kazandıran, ışık saçan Rojava Kadın Devrimini, kadın köleliğinin en arkaik biçimiyle boğmayı hedeflemiştir. Demokratik öz yönetimlerini inşa ederek özgürlüğünü sağlamayı esas alan Kürt halkına soykırım ile, demokratik ulus projesine kapkara faşizm ile, özgür yaşama vahşet ile karşılık vererek devrim umutlarını kırmak istemiştir.

Kobanê’nin kadın öncülüğünde özgürleştirilmesi bu nedenle tarihsel ve evrensel anlam ve öneme sahiptir. DAİŞ’in ilk kırıldığı yer olan Kobanê’nin özgürleştirilmesini hazmetmeyen faşist Türk devletinin bu şehri işgal etme amaçlı kirli planlar geliştirmesi de bu gerçekle ilintilidir. Bu yıl 10’uncu kez Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Rojava devrimini savunma amacıyla dünyanın dört bir yanında sokaklara ve meydanlara çıkan kadınlar, halklar, enternasyonalistler ve devrimci örgütler Kobanê direnişinin devam ettiğini ortaya koyuyor.

Soykırımcı TC devletinin başta Kobanê olmak üzere Rojava ve Kuzey Doğu Suriye üzerindeki yeni işgal planları karşısında tarihsel ve evrensel öneme sahip devrimi savunma mücadelesini her yerde yükseltmemiz gerekmektedir. Hem mevcut durumda faşist Türk devletinin işgali altında bulunan Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarının özgürleştirilmesi hem de olası yeni işgal operasyonlarının önüne geçmek için 10. Dünya Kobanê Günü vesilesiyle direnişi büyütme çağrısında bulunuyoruz.

Başta halkımız ve bölge halkları olmak üzere dünya kadın hareketleri, devrimci güçler, sol-sosyalist örgütler büyük bedellerle özgürleştirilen Kobanê’nin şahsında 21. yüzyıl devrimini güçlü ve etkili savunmak için TC faşizmine dur demeli. Faşizm bugün dünyanın birçok bölgesinde kadın düşmanlığı, işgal, savaş ve soykırımlarla insanlığı karanlığa boğmaya çalışıyor. Başta kadınlar olmak üzere devrimimizi savunmak ve 21. yüzyılı özgürlük çağına dönüştürmek için hep birlikte faşizme karşı ortak mücadelemizi yükseltelim diyor, 10. Dünya Kobanê Günü’nü bu direniş ruhuyla karşılama çağrısında bulunuyoruz.”

 

/ Rojnews /