Kobani: Helince’de katledilen kadınlar anıldı

Kongra Star Fırat Kantonu Koordinasyonu, Kobani’nin Helince köyünde 23 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’nin SİHA saldırısında katledilen Kürt kadınları içi, saldırıya uğradıkları yerde anma etkinliği düzenledi…

Firat Kantonu halkından onlarca kişi, Helincê Katliamı şehitlerini anmak için Helincê köyüne giderek katliamın yaşandığı yerde mumlar yakarak şehit Hebûn, Zehra ve Emîne anneyi andı. 

Anma etkinliğinde konuşan Şehit Şervan’ın annesi Eyşe Efendî, tek seçeneklerinin zafer olduğunu, bunun da şehitlerin sayesinde olacağını belirterek, “Helincê Katliamı üzerinden 4 yıl geçti. Düşman kadınların gücünden korktuğu için onları hedef alıyor. Kürt kadını dünyada ses getirdi ve tüm kadınların özgürlüğüne vesile olacak düzeye ulaşmıştır. Kobanê savaşında kadınlar tüm dünyaya kendilerini ispatladı” dedi.

Eyşe, “Düşman Kürtlere karşı düşmanlığını her türlü yöntemle gösteriyor. Yüreğimizde bir volkan var, Kürtleri ve Kürdistan’ı yok edeceklerini söylerin içinde bu volkanı patlatacağız” diye konuştu.

Şehit Hebûn’un kardeşi Rifet Mele Xelîl ise, Şehit Hebûn’un her türlü saldırıya karşı durmaya ısrarlı olduğunu hatırlatarak, “Şehit Hebûn, Önder Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplodan sonra direniş yolunu seçti ve ‘Önderliğimin fiziki özgürlüğü ve kadınlar için direnişi büyüteceğim’ dedi. Biz de sonuna kadar Hebûn’un yolunu takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonunda, katliamın yaşandığı noktada mumlar yakıldı.

 

/ANHA/