Kongra Star Koordinasyon Üyesi Rîhan Loqo: Türkiye’nin saldırılarına karşı birlik olalım

Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırılarına devam ediyor. İki günde Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo, Dirbêsiyê, Tirbespiyê ve Zirganê kentlerine onlarca bombardıman yaşandı.

Roj Hozan/ Jinha

Saldırı sonucunda aralarında çocuklarında bulunduğu siviller yaralandı ve yaşamını yitirdi. Bu saldırılar karşısında uluslararası sessizlik ise sürüyor. Konuya ilişkin Kongra Star Koordinasyon Üyesi Rîhan Loqo değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin tarihinin Kürt düşmanlığıyla dolu olduğunu ifade eden Rîhan Loqo, Türkiye’nin Kürt kazanımlarına saldırdığını söyledi. Kuzey ve Doğu Suriye halkının Türkiye’nin planlarına alışkın olduğunu dile getiren Rîhan Loqo, “Türk devletinin yürüttüğü siyaset biliniyor. Kuzey ve Doğu Suriye halkı biraz toparlandığında kirli plan ve komplolar devreye giriyor. Türkiye, Rusya ve İran Tarhan’da görüştüğünde halkımıza yönelik yeni planları olduğu biliniyor. Bu planlara karşı halk olarak hazırlıklı olmamız gerekiyor. Kongra Star olarak bu ihanete artık yeter diyoruz. Bize yönelik soykırımlara hayır diyoruz.”

“Umursamazlığı kabul etmiyoruz”

Kongra Star Koordinasyon Üyesi Rîhan Loqo, Rojava halkı, savaşçıları ve kadınlarının IŞİD’in karşısında insan duvarı ördüğünü ve hatırlatırken, “Uluslararası devletler vicdanlarını kaybetmiş durumdalar. Bize borçlu olduklarını unutmasınlar. Dünyayı terörden kurtardık. Dünyanın umursamazlığını kabul etmiyoruz ve sonuna kadar direneceğiz” şeklinde konuştu.

Uluslararası topluma seslenerek birlik olmalarını isteyen Rîhan Loqo, konuşmasında mücadele vurgusu yaptı.

https://jinhaagency.com/tr/siyaset/riham-loqo-saldirilara-karsi-birlik-olmaliyiz-34284