Kongra Star’ın yıllık toplantı sonuç bildirgesi açıklandı

“Kadın örgütsüz kalamaz” sloganıyla gerçekleştirilen Kongra Star Meclisi’nin yıllık toplantısında sonuç bildirgesi açıklandı.

Kongra Star Meclisi, 15-16 Aralık’ta 100 meclis üyesi ve komite üyelerinin katılımı ile Qamişlo’daki merkezinde yıllık toplantısını gerçekleştirdi.

Sonuç bildirgesi bugün Kongra Star’ın resmi sayfasında yayınlandı.

Yıllık toplantıda siyasi, örgütsel, kadın, Önder Abdullah Öcalan’ın durumu ve Kongra Star Meclisi’nin 2022 yılı çalışma mekanizması değerlendirildi.

Toplantı katılımcıları, Kuzey ve Doğu Suriye ile dünyadaki siyasi duruma dikkat çekerek “Üçüncü Dünya Savaşı nedeni ile dünya siyasi, ekonomik, toplumsal, kültürel ve ekolojik bir krizden geçiyor. Ortadoğu bölgesi hegemonik ülkelerin savaş sahnesi oldu, bölge halkları da bu savaşların kurbanı olmuş” denildi.

Açıklamada, bu savaş merkezinin NATO, Çin ile Rusya ve Suriye, Ukrayna ve İran arasında olduğu ve işgalci Türk devletinin de her defasında egemenliğini genişletmek ve ömrünü uzatmak için bu savaşlardan faydalanmak istediği belirtildi.

”ORTAK MÜCADELE”

Katılımcılar, Türk devletinin bölgede Kürt halkına karşı soykırım politikaları ve yöntemleri ile Kürt halkı ve bölgedeki dost halklara karşı barbar saldırılar yürüttüğünü ve Kürt bölgeleri ile gerillayı hedef haline getirdiğine dikkat çekti.

Savaşın en fazla kadınlar üzerinde olumsuz etkileri olduğu kaydedilen açıklamada, “Baskılar artıkça kadınlara karşı zulümler artıyor. Diğer yandan cinsiyetçi sisteme karşı başkaldırı ve ortak mücadele için kadın örgüt ve hareketlerinin önü açılıyor. Rojava-Kuzey ve Doğu Suriye devrimi kadın öncülüğünde gerçekleşti” şeklinde belirtildi.

Egemen sistemlerin politikalarına karşı kadınların mücadelesine değinilen açıklamada, “Faşist AKP zindanlarındaki kadın direnişi dünya genelinde bir direnişe dönüştü. Suriye’de kadınların siyasetten uzaklaştırılması teşhir edildi” denildi.

Kuzey ve Doğu Suriye sisteminde Eş Başkanlık sistemin gerçekleşmesine dikkat çekilen açıklamada, bu sistemin kadınların dünya tarihinde kazandığı başarı ve yeni bir adım olduğu ifade edildi.

”ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN BAŞKALDIRI ÇAĞRISI”

Kongra Star’ın yıllık toplantısında Önder Öcalan’a uygulanan tecride değinildi. Açıklamada tecride ilişkin, “Tecrit, global sistemin bir siyasetidir. Bu tecrit bütün insan hakları ilkelerine karşı bir uygulamadır.” Denildi. Ayrıca Önder Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için başkaldırı çağrısında bulunuldu.

Toplantıda kadınların örgütlülük düzeyi tartışıldı. Kadınlar, kadının hala egemen erkek zihniyetinin ve geleneklerin kurbanı olduğu belirtilerek, “Bu da kadın çalışmalarında ve örgütlülüğündeki zayıflığı gösteriyor. Egemen erkek iktidarının Eş Başkanlık modeline karşı rahatsızlığı ve tepkileri var. Bu nedenle kadınlar, direnişini güçlendirmeli ve kazanımlarını korumalıdır” şeklinde tamamlandı.

Kongra Star Meclisi’nin yıllık toplantısında birçok öneri gelişti. Bunlardan bazıları; iki cins arasındaki eşitlik mücadelesi eğitim ve çalışma gerektirir. Kendini eğitmek, okuma, geliştirme ve erkil zihniyete karşı duruşu ile mümkün olduğu vurgulandı. Kadın katliamı suçu, kadınların birliği ile bitirme ve “kadın örgütsüz kalamaz” sloganının çalışmanın özü olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

Eşbaşkanlık modelinin savunması için bir dosyanın yazılması ve bu model üzerine eğitim düzenlenmesi. Her kadının her alanda kendini geliştirmesi gerekir. Kadın komitelerin, komünlerin kurulması gerekir ve ekonomi komitelerinin geliştirilmesi gerekir. Kadınların ekonomi sorunları çözüme kavuşturulmalıdır. Kadınların, özel kimliklerinin olması için kadın örgütlerinin içinde örgütlenmesi gerekir. Özgür eş yaşama dair belgeleri hazırlayacak ve toplumun hizmetine sunacak bir komitenin kurulması gerekir.

Ekoloji bilincinin geliştirilmesine ilişkin bir öneri gelişti. Bu konunun cins mücadele sorunundan ayrıştırılmaması ve kısa bir süre içerisinde bir ekoloji meclisinin kurulması gerektiği belirtildi.

/ANHA/