Kongreya Star Kobani’de katledilen 3 kadını andı

Kuzey ve Doğu Suriye Kongreya Star Koordinasyonu, Helencê Katliamı’nda şehit düşen Zehra Berkel, Hebûn Mele Xelîl û dayika Emîne Weysi’yi anarak, dünyadaki kadın örgütlerini ve özgürlükleri için mücadele eden tüm halkları vahşi saldırılara karşı tutum göstermeye çağırdı.

Kuzey ve Doğu Suriye Kongreya Star Koordinasyonu, 23 Haziran 2020’de işgalci Türk devleti tarafından Kobanê’nin Helencê köyünde katledilen 3 devrimci kadın Zehra Berkel, Hebûn Mela Xelil ve Emine Weysi’yi şehadetlerinin birinci yıl dönümünde yaptığı açıklama ile andı.

Kongreya Star, uluslararası hukuk örgütlerinin kadınlara ve halklara dönük saldırılara karşı sessizliğini kınayarak, sessizliğin işlenen suçlara ortak olunduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

“Kongreya Star Fırat Bölgesi Koordinasyonu üyelerinin şehadetlerinin yıl dönümünde bütün Helence şehitlerini anıyoruz. Toplumsal eşitlik için mücadele eden şehitlerimizi unutmayacağız.

Bizler demokrasi ve özgürlük ideolojisiyle mücadele etmiş binlerce şehidin yolunun takipçisi olacağız ve bütün hayallerini gerçeleştireceğiz. Kürt kadınları demokrasi ve özgürlük mücadeleleriyle bütün dünya kadınlarına öncülük ediyor. Bu yüzden de işgalci Türk devleti Kürt kadınlarını hedef alıyor.

Kobanê’de siyasetçi kadınların hedef alınmasını, Fransa’da Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın, yine İzmir’de HDP çalışanı Deniz Poyraz ve işgal edilen bölgelerde kadınların katledilmesinde gördük. Tüm bu katliamlar işgalci Türk devletinin istihbaratının eliyle yapıldı.

Türk devleti on yıllardır demokrasi ve özgürlük için mücadele edenlere karşı savaş yürütüyor. Parlamenterleri, aktivistleri, hukukçuları ve gazetecileri uluslararası ölçü ve kanunlara aykırı bir şekilde hedef alıyor.

Faşist Türk devleti halklarına bağlı olan özgür kadın iradesinden korkuyor. Haklarını, özgürlüklerini ve topraklarını savunan kadından korkuyor. Kadınlar, Türk devletinin saldırılarına karşı bir köprü oluşturmak istiyor.

Kongreya Star olarak Ortadoğu halklarına, devrimci kadınlara, kadın örgütlerine dönük vahşi saldırıları ve katliamları kınıyoruz. Türk devletinin işlediği kirli ve savaş suçlarını kınıyoruz.

Dünyadaki tüm kadın örgütlerini, özgürlük için mücadele eden halkları vahşi saldırılara karşı durmaya çağırıyoruz. Özgürlük için tarihi bir tutum sergilemeye çağırıyoruz. Ayrıca uluslararası toplumu savaş suçlarını gözlemlemeye, suçluları yargılamaya ve Türk devletini bu bölgeden çıkarmaya çağırıyoruz.

ANHA