Kongreya Star: Leyla Agirî kadın tarihinde bir yıldızdır

Kongreya Star Koordinasyonu, KJK Yürütme Konseyi Üyesi Leyla Agirî’nin şehadetine ilişkin yaptığı açıklamada, “Heval Leyla Agirî kadın tarihinde bir yıldız gibiydi. O, kendisini tanıdığımız kadın devriminde baş eğmeyen dağlar gibiydi. O’nda ülke, yaşam ve yoldaşlık sevgisini gördük. Leyla Agirî dünya kadınlarının, Kürdistanlı kadınların yoldaşıydı. Onu asla kaybetmedik. O fikirleriyle, kişiliğiyle içimizde yaşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kongreya Star Koordinasyonu, KJK Yürütme Konseyi Üyesi Leyla Agirî’nin şehadetine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kürdistan ve kadın devriminin öncülerinden Leyla Agirî, işgalci Türk devletinin Medya Savunma Alanlarına düzenlediği hava saldırısı sonucu şehadete ulaşmıştır. Onun şehadeti biz kadınlar için tüm dünyadaki kadınların ve Ortadoğu’da Kürtlerin özgürleşmesi için bir mesajdır.

Kadın devrimcilerin şehadetini iyi anlamak için, Kürdistan devriminde kadın devriminin nasıl bir kırmızı gül gibi açtığını iyi anlamak gerekmektedir. Kadınlar kendi varlıklarını nasıl bir devrime dönüştürdü, nasıl bir kişilik, sevgi, emek, mücadele, direniş, ruh ve zihniyet oluşturdu? Tüm bunlar anlaşılmadan ölümsüz şehitlerimizi anlayamaz ve zafere doğru yürüyemeyiz.

Dünyada ilk olarak kadınlar Ortadoğu’da erkekler tarafından ezildi. Ancak buna karşı kadınlar bin yıllardır mücadele veriyor. Leyla Agiri’de Önder Apo’nun demokratik devrim projesi çerçevesinde ömrünü kadın direnişine adadı. Leyla Agiri “Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez” perspektifi ile hareket ederek Kürdistan’ın dört parçasında direndi. Heval Leyla özgürlük mücadelesinde örnek kişiliği ile büyük bir etki bıraktı.

Bu temelde Rêber Apo’nun “Büyük yaşamak büyük mücadele gerektirir” sözünü Heval Leyla için dile getirebiliriz. Kadın devrimi olarak bilinen Rojava Devrimi, ateşten bir kişilik olan Leyla ve ülkemizin dağlarındaki kadın devrimi sayesinde gerçekleşti. Kürt kadınlar tarih boyunca büyük bedeller ödeyerek ordulaşmış, komutanlaşmış, yönetici olmuş, partileşmiş, özgür yaşama ulaşmıştır. Hepimiz biliyoruz ki ödemek, bizim için özgürlüğe ulaşmak anlamını taşır.

Kürt kadınlar sömürgeciliğe karşı tarihi bir hesap sormuş ve kadın devrimini gerçekleştirmiştir. Bu devrimin gerçekleşmesinde Heval Leyla Agirî tarihi bir rol oynamıştır. O, askeri alanda komutanlaşmış ve ordu yönetmiştir. Jineoloji alanında faaliyet yürütmüş ideoloji yaratmıştır. Toplumsal alandaki çalışmalarında özgür eş yaşam toplumunu oluşturmuştur. Heval Leyla neredeyse orada örgütlülük, yoldaşlık ve mücadele gerçeği vardı. Emekleri, yaşamı ve zihniyeti Bakur, Başur, Rojava ve Rojhilat’taki tüm kadınların mücadelesinde yaşıyor.

O, kadın tarihinde bir yıldız gibiydi. O, kendisini tanıdığımız kadın devriminde baş eğmeyen dağlar gibiydi. O’nda ülke, yaşam ve yoldaşlık sevgisini gördük. Leyla Agirî dünya kadınlarının, Kürdistanlı kadınların yoldaşıydı. Onu asla kaybetmedik. O fikirleriyle, kişiliğiyle içimizde yaşıyor. Biz kimiz? Bizler özgür kadın ulusuyuz. Ateşten mücadeleci Leylalarız, eşit yaşamız. Bize yaşamını, kişiliğini tanıtan Leyla Agirî’ye selam olsun.

Kürdistan devriminde bilinç çok şeydir, fakat hakikat inancı her şeydir. Heval Leyla Agirî, Kürdistan devrimi hakikatinin inancını temsil ediyordu ve biz de bunun şahitleriyiz. Bu şahitliğimizi bir emanet gibi koruyacak, özgür Kürdistan’ı inşa edeceğiz.

Bu temelde Leyla Agirî yoldaşı anıyor, onun özgür kadın ve özgür ülke sözünü gerçekleştirmek için mücadele edeceğimizi yineliyoruz.”

/ANHA/