Kürt ve Iraklı kadın aktivistler: Hava sahasını Türk devletine kapatın

Güney Kürdistan ve Irak’ın farklı bileşenlerinden bir grup kadın Bağdat’ta toplanarak, Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar ve Irak Federal Hükümetine işgalci Türk devletinin katliamlarını önlemek için Irak’ın hava sahasını yasaklama çağrısında bulundu.

Iraklı ve Kürt kadınlar (Êzidî) Türk uçaklarının Irak’a yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin bugün Bağdat’taki El Mound salonunda bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Irak hava sahasının Türk uçaklarına ve uluslararası güçlere yasaklanması çağrısında bulunuldu.

Kürt, Êzidi ve Iraklı kadınların ortak açıklamasında drone’ların (silahlı ve insansız hava araçları) bölgenin güvenlik ve huzuruna saldırdığı, Kürt halkını ve Irak halklarını katlettiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Türk devletinin özellikle SİHA’larla Güney Kürdistan Bölgesi ve Irak topraklarına yönelik saldırıları devam ediyor. Bu saldırılarda yurttaşların yaşam alanları hedef alınıyor, çok sayıda yurttaş şehit düşüyor veya yaralanıyor. Türk devletinin Irak’ın güvenlik ve huzurunu bozan, Irak sınırlarını ihlal eden ve Kürdistan Bölgesi’ni tehlikeye atan bu saldırıların önlenmesi için bir an önce yeni yol ve yöntemler bulunmalıdır” denildi.

‘Erdoğan, Kürt halkının ve kadınların düşmanıdır’

Açıklamada, Türk devletinin Kürt halkına ve kadınlara olan düşmanlığından söz edilerek şunlar söylendi; “Erdoğan başkanlığındaki Türk devletinin Kürt halkına ve özellikle kadınlara düşmanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kürtler, Araplar, Ermeniler, Êzidiler ve diğer halklara yönelik katliamlar gerçekleştiriyor. Bu saldırılarda daha çok kadın ve çocuklar zarar görüyor. Erdoğan rejimi kimsenin dostu değildir. Hava ve kara saldırılarıyla Irak topraklarında Osmanlı hayallerini yeniden canlandırmak istiyor.”

‘Türkiye’nin hava saldırıları Birleşmiş Milletler ölçütlerine aykırıdır’

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; “Biz bir grup kadın aktivist olarak Irak’ın tüm bileşenleriyle birlikte bu saldırıları kınıyoruz. Bu tacizlerin ulusal egemenliği ihlal ettiğini belirtiyor ve Türk devletinin bu saldırılarına ve Irak topraklarındaki işgalini genişletmesine ilişkin endişelerimizi dile getiriyoruz. Bu durum 1945 tarihli Birleşmiş Milletler Antlaşmasının birinci ve ikinci maddesinde belirlenmiş Birleşmiş Milletler ölçütlerine açıkça aykırıdır.”

BM’ye çağrı: Irak hava sahasını Türkiye’ye kapatın

BM’ye hava saldırılarını ve yasaklı silahların kullanılmasını önleme çağrısında bulunulan açıklamanın ayrıca şunlar söylendi; “Bunun için uluslararası toplumdan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve temsilciliklerinden Irak hava sahasının uçuşa yasaklanmasını ve yasaklı silahların kullanıldığı kara saldırılarını engellenmesini talep ediyoruz.”

Irak Federal Hükümetine çağrı: Sorumluluklarınızı yerine getirin

Irak Federal Hükümetine de Irak topraklarındaki ihlallere karşı durma çağrısında bulunulan açıklamada, “Ayrıca Irak Federal Hükümetinin Irak topraklarında gerçekleşen tacizi durdurması için 2005 Irak Anayasası’nın 110’uncu maddesinin birinci ve ikinci bendinde düzenlenen sorumluluğunu yerine getirmesini talep ediyoruz” denildi.

Irak hava sahasının kapatılması katliamları önleyecek

Açıklamanın sonunda, Irak hava sahasının kapatılmasının Türkiye’nin katliamlarını önleyeceği belirtilerek, “Irak hava sahasının Türk uçaklarına yasaklanması Türkiye’nin katliamlarının, ulusal soykırımların, göçün, demografik değişimlerin ve doğanın katledilmesinin engellenmesi ve Irak’ın egemenliği ve güney bölgesinin güvenlik ve huzurunun korunması anlamına gelmektedir” ifadeleri yer aldı.

/ rojnews /