‘Lafun Aykirisi’: Doğa mücadelesi veren Karadenizli dört kadının hikayesi

Doğu Karadeniz’de yaşam alanlarını savunan dört kadının hikayelerinden oluşan Eren Dağıstanlı’nın yaptığı video-röportaj serisi ‘Lafun Aykirisi’nin ilk bölümü yayınlandı.

Eren Dağıstanlı, ‘‘Lafun Aykırısı’’ adını verdiği bir video-röportaj serisini Youtube üzerinden yayınladı. Seride, Karadeniz’de doğasına sahip çıkmak için mücadele eden kadınlar yer aldı.

Video-röportaj serisi, Dijital Medya Araştırmaları Derneği’nin bir operasyonu olan NewsLabTurkey tarafından desteklenen bir medya geliştirme çalışmasının parçası olarak yayımlandı.

Seride, Artvin’de Neşe Karahan, İkizdere’de Ayşe Baş, Çamlıhemşin’de Rabia Özcan ve Fındıklı’da Melahat Ertaş yıllardır verdikleri mücadelede yaşadıklarını Eren Dağıstanlı’ya anlatıyor.

Lafun Aykirisi, ekoloji mücadelesi içerisinde öne çıkan bu dört kadının yaşamlarına, mücadele deneyimlerine, mücadele içerisinde hayatlarının nasıl değiştiğine ve şu anda neler yaptıklarına odaklanıyor.

Aynı zamanda bir fikri takip çalışması olan Lafun Aykirisi doğa ile kadın arasındaki “tuhaf” ilişkiyi anlamaya çalışıyor.

Gerçek Gündem’in sorularını yanıtlayan Eren Dağıstanlı, kadınların kendi doğalarını ve yaşam alanlarını korumak için verdiği mücadelenin unutulmayacak bir zenginlik ve önemli bir hafıza mirası olduğunu söyledi.

“Bu uzun zamandır hayalini kurduğum bir çalışmaydı. Umarım devamını da gelecek. Lafun Aykirisi, ekoloji mücadelesi içerisinde ön alan bu dört güçlü kadın karakterin hayatlarına, mücadele tecrübelerine kamerasını fokusluyor. Onların bu süreç içinde nasıl evrildiklerini, şu an neyle ve nasıl uğraştıklarını anlatmaya çalışıyor. Bu mücadeleler yalnız Doğu Karadeniz için değil, Türkiye için de çok kıymetli mücadelelerdi. O günler belki bu video-röportajla biraz daha hatırlanır olursa ne mutlu bana.”

Video-röportaj serisinde Eren Dağıstanlı’ya; Caner Odabaş, Dilan Şahinbaş, Ayşenur Kolivar, Hatice Hacısalihoğlu, Funda Başaran, Gamze Topuz, Selçuk Cem Ulutürk, Adem Güngör, Sıla Ertaş, Bülent Bekar, Şendoğan Yazıcı, Gökmen Turna ve Dursun Baş destek verdi.

Seride, müzikleriyle Volkan Cebeci, Harun Topaloğlu, Selim Bölükbaşı yer alıyor.

Ayrıca, Yeşil Artvin Derneği, Fırtına İnisiyatifi, İkizdere Çevre Derneği, İkizdere Dernekleri Federasyonu ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun arşiv görüntüleri kullanıldı.

 

 

/ eka /