Leyla Agirî Belçika’da anıldı

Türk devletinin Haziran ayında Medya Savunma Alanları’na düzenlediği hava saldırısında şehit olan KJK Yürütme Konseyi üyesi Leyla Agirî (Filiz Aslan), Belçika’nın Liege kentinde anıldı.

Anmaya, Belçika’da yaşayan çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başlayan anmada Yakınlarını Kaybeden ve Şehit Aileler Örgütü (KOMAW) adına Sultan Uğraş konuşma yaptı. Uğraş, şehitlere bağlılığın ancak onların mücadelesini büyütmekle sağlanacağını belirtti, aynı zamanda şehitler için yazdığı şiiri okudu.

‘GEREKEN CEVABI VERİRSEK ZAFER YAKINDIR’

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına konuşan TJK-E aktivisti Zeynep Dersim, Leyla Agirî ve Dozdar Hamo şahsında tüm Kürdistan şehitlerini anarak, şehitleri anlamanın onların özgür yaşama olan bağlılıklarını anlamakla olabileceğini belirtti.

Dersim, şunları söyledi:

“Bugün PKK ve PAJK öncülüğünde Kürdistan’ın her köşesinde işgale ve faşizme karşı büyük bir mücadele veriliyor. AKP-MHP faşist rejimi Kürt halkının iradesini kırmak ve varlığına son vermek için her yolu deniyor. Askeri, siyasal alanda saldırdığı gibi Kürt toplumuna, Kürt kadınlarına pervasızca saldırıyor. Bu yok olma noktasına gelen faşizmin son çırpınışları. Eğer bu rejime Kürt halkı olarak tam da bu dönemde gereken cevabı verirsek zafer her zamankinden daha yakındır. Bu süreçte hem faşizme ve işgalciliğe karşı hem de ihanetçi ve işbirlikçiliğe karşı tek yürek ve tek yumruk olursak bu Kürt halkı için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.”

Dersim, başta kadınlar olmak üzere tüm Kürtlerin ve dostlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan etrafında, yeni bir hamle temelinde Heftanîn ruhuyla buluşmasının önemli olduğunu kaydetti.

NAV-BEL eşbaşkanı Duduye Alabay, Leyla Agirî’nin bir kadın önder olarak özgürlük mücadelesinin her alanında büyük bir emek sahibi olduğunu, yaşamı ve mücadeleci kişiliği ile özgür kadın çizgisinin öncülerinden biri olduğunu, Kürt halkı olarak bu dönemde onların yolunda mücadeleyi büyütmenin en anlamlı cevap olacağını belirtti.

Anma etkinliği, Leya Agirî’nin hayatını ve mücadele yaşamını anlatan bir sinevizyon ile devam etti.

/ANF/